گروه مشاوران برندینگ فراسو
روستاها

روستای مزرعه نو خمین

روستای مزرعه نو خمین از روستاهای سرسبزو زیبای خمین است که در استان مرکزی واقع شده است.در این روستا سه قلعهٔ به هم پیوسته با هفت برج به طرز زیبایی ساخته شده بود.

روستای مزرعه نو خمین از روستاهای سرسبزو زیبای خمین است که در استان مرکزی واقع شده است . این روستا در دهستان چهار چشمه قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۹۵ جمعیت این روستا ۵۷ نفر بوده است . روستای مزرعه‌نو در سی‌وسه کیلومتری شهرستان خمین، از توابع استان مرکزی، واقع شده‌است.

این روستا در اواخر قرن سیزدهم هجری شمسی توسط فرزندان آ محمد مهدی بیات به نامهای آمحمد میرزا، آبهمن، آخدارحم و آرضا ساخته شد.

در این روستا سه قلعهٔ به هم پیوسته با هفت برج به طرز زیبایی ساخته شده بود، اما از آن بناها اکنون تنها آثاری نیمه‌مخروبه باقی مانده است. بعد از اجرای قانون اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۲، مالکیت بخش عمده این روستا به کشاورزان واگذار گردید.

سکنهٔ این روستا به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند. از جملهٔ محصولات کشاورزی این روستا می‌توان به لوبیا، گندم، و جو اشاره کرد. میوه و خشکبار نیز، به میزان محدود در مزرعه‌نو تولید می‌شود؛ ازجمله کشمش، بادام و انگور. این روستا و روستای مجاور آن، لوزدر، از مراتع خوبی برای دامداری نیز برخوردارند.

بعد از انقلاب اسلامی سدی شنی بالای روستای مزرعه نو خمین ساخته‌شد که توانست مشکل کم‌آبی را تاحدی رفع کند.

بیشتر بخوانید:

روستای خورهه محلات
روستای گردشگری انجدان
روستای کریمو از توابع بخش مرکزی شهرستان سرایان

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
سیری در ایران
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا