دانستنی‌هاطيور

آیا می‌توان گوشت را در رژیم غذایی طوطی ها گنجاند؟

پیش از اینکه به مسئله قراردادن گوشت در رژیم غذایی طوطی‌ها بپردازیم باید بدانیم که آیا خوردن گوشت برای آنها بی‌خطر است؟

هنگامی که بحث غذای طوطی به میان می‌آیدرپیش ازاینکه به مسئله قراردادن گوشت دررژیم غذایی آنها بپردازیم بایدبدانیم که آیا خوردن گوشت برای آنها بی‌خطر است؟

گوشت بخشی از غذای طبیعی طوطی ها نیست، بااین‌حال هرگاه تکه‌ای از گوشت مرغ را به آنها پیشنهاد دهید، قبول می‌کنند. همین‌طور اگر تکه‌ای کلوچه را به آنها بدهید، همین کار را خواهند کرد.

این درست نیست که اگر طوطی یا هر جانور دیگری هر چیزی را خورد بگوییم طبیعی است و ایرادی ندارد. بله گوشت پروتئین دارد و درست است که باید در رژیم غذایی پرندگان پروتئین گنجاند. با این‌حال باید رژیم غذایی طبیعی طوطی را به‌گونه‌ای رعایت کنید تا مقدار کافی پروتئین موردنیاز پرنده را فراهم کند.

حبوبات، آجیل و دانه‌ها پروتئین لازم را (بدون نیاز به مصرف پروتئین حیوانی) تأمین خواهند کرد. پس از گذشت مدتی، مصرف بیش‌ازحد پروتئین در خوراک پرنده باعث بروز مشکلات کلیوی در آنها خواهد شد. دقت کنید که برخی از پلت‌های خوراک پرنده نیز دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند.

علاوه بر این گوشت دارای مقادیر زیادی چربی‌های اشباع و کلسترول بوده که برای پرندگان مناسب نیست.

درنهایت برای پاسخ به این سوال که آیا گوشت می‌تواند در رژیم غذایی پرندگان قرار گیرد؟ باید گفت که گوشت جزو ضروری غذای پرنده نیست و اگر میزان دریافت پروتئین پرنده زیاد باشد ممکن است مشکلاتی در سلامت او پدید آورد، اما مصرف آن ناامن نیست. بد نیست گه‌گاه تکه‌ای گوشت بدون چربی پخته شده، یا گوشت مرغ را به آنها بدهید. بعضی از طوطی‌ها از خوردن تکه استخوانی که کمی گوشت به آن چسبیده باشد لذت می‌برند.

اگر میانه را رعایت کنید و در مصرف گوشت برای پرنده زیاده‌روی نکنید، طوطی شما می‌تواند به‌عنوان میان‌وعده از طعم گوشت لذت ببرد بدون اینکه آسیبی به او وارد گردد.

نویسنده: Patty Jourgensen – متخصص بهداشت، رفتار و تغذیه پرندگان

ترجمه: مهسا احمدزاده

بیشتر بخوانید:

پرورش پرندگان زینتی، کارآفرینی جذاب و پرسود
تشخیص بیماری کوکاتیل (عروس هلندی)

۰%

User Rating: Be the first one !
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن