اخبار و رویدادها

تولید پایلوت بذور هیبرید گوجه فرنگی و فلفل در کشور

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور گفت: تولید بذور هیبرید گوجه فرنگی و فلفل در دو شهر جیرفت و کرج به صورت پایلوت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شکرالله حاجی‌‌وند در جلسه ویدیو کنفرانس این معاونت با مدیران استانی اظهار کرد: هسته های اولیه ۳۷ رقم از محصولات باغی تولید شده که به اسکرین هاوس منتقل می‌شود تا طی یک برنامه وارد ارقام تجاری دنیا شود.

وی افزود: با حمایت مهندس طهماسبی ۱۴۰ رقم از محصولات باغی را در سال گذشته به شرکت‌های کشت بافت و چهار رقم از گردوهای معرفی شده و دو رقم عناب را هم به بخش خصوصی واگذار کردیم.

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور با اشاره به این که ۵۱ رقم جدید محصولات باغی تاکنون معرفی شده است، خاطرنشان کرد: یک تفاهم‌نامه با دفاتر میوه‌های سردسیری و گرمسیری منعقد شده است تا ۱۴ رقم مرکبات و میوه‌های گرمسیری به استان ها برای تکثیر ارسال شود.

حاجی‌‌وند با اشاره به استفاده از آب سبز و گیاهان کم آب بر برای سال ۹۹ اذعان کرد: احداث باغات کم آب‌بر در مناطق پایلوت پیشنهادی استان‌ها در دستور کار ما قرار دارد.

وی در ادامه بر ضرورت تشکیل یک تیم مطالعاتی برای تغییر اقلیم و مخاطرات طبیعی تاکید کرد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور با اشاره به تولید بذر سبزی و صیفی تصریح کرد: در زمینه بذور سبزی و صیفی که از طرح های جهش تولید محسوب می‌شود، موسسه تحقیقات علوم باغبانی از سال های قبل کار را شروع کرده و برنامه‌ریزی‌های آن را برای رسیدن به بذر هیبرید گوجه فرنگی و فلفل انجام داده است و تولید آن در دو شهر جیرفت و کرج به صورت پایلوت انجام شده است.

منبع
خبرگزاری تسنیم
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن