گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

ایران در رتبه ۱۲ جهانی صید تُن ماهیان تجاری / در آمد سالانه ۲۰۰ میلیون دلاری از صید تُن ماهیان

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور – چابهار با اشاره به اینکه بیش از نیمی از صید تُن ماهیان کشور مربوط به آب‌های بین‌المللی است، اذعان داشت: گردش مالی این گونه‌ها در سواحل استان سیستان و بلوچستان سالانه، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

شعار سال: سید احمد رضا هاشمی بر اهمیت صید تُن ماهیان و تجارت جهانی آن تاکید کرد و بیان داشت: میزان صید تُن ماهیان شامل گونه‌های تُن ماهی، شبه تُن ماهی و منقار ماهی در آب‌های جنوب کشور از حدود ۶۱ هزار تُن در سال ۱۳۷۶ به  بیش از ۲۵۰ هزار تُن در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور – چابهار با اشاره به اینکه حدود ۱۹۰ هزار تُن آن را گروه تُن ماهیان تجاری تشکیل می‌دهند، ادامه داد: ایران با این میزان صید تُن ماهیان، حدود چهار درصد صید تُن ماهیان تجاری جهان و حدود ۱۵ درصد صید تُن ماهیان تجاری اقیانوس هند و بیش از ۲۰ درصد صید تُن ماهیان تجاری غرب اقیانوس هند را در اختیار دارد.

به گفته وی، ایران در زمینه صید تُن ماهیان تجاری دارای رتبه دوازدهم جهانی، رتبه دوم اقیانوس هند و رتبه اول غرب اقیانوس هند است.

این مقام مسئول در مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی آب‌های دور- چابهار با اشاره به اینکه بندرکنارک مهمترین بندر تخلیه صید تُن ماهیان کشور محسوب می‌شود، بیان داشت: سیستان و بلوچستان، بیشترین میزان صید سطح زیان درشت (بیش از ۶۵ درصد) و تُن ماهیان (بیش از ۶۰ درصد) آب‌های جنوب کشور در سال ۱۳۹۸ را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از صید تُن ماهیان در این استان، مربوط به آب‌های بین‌المللی است، اذعان داشت: گردش مالی این گونه‌ها در سواحل استان سیستان و بلوچستان سالانه، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

به گفته هاشمی، میزان صید جهانی تن ماهیان تجاری در سال ۲۰۱۸ حدود ۲.۵ میلیون تُن و ارزش اقتصادی آن در اسکله و بدون ارزش افزوده حدود ۱۲ میلیارد دلار و با ارزش افزوده بیش از ۴۰ میلیارد دلار بوده که این میزان ۹ درصد ارزش صید دریایی جهانی است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور – چابهار، ۱۰ کشور برتر در زمینه صید تُن ماهیان در سال را به ترتیب اندونزی، ژاپن، گینه نو، تایوان، اسپانیا، اکوادور، کره، ایالات متحده، کریبایتی و فیلیپین اعلام کرد و اظهار داشت: ارزش تجاری صید تُن ماهیان اقیانوس هند بعد از اقیانوس آرام دارای بالاترین مقدار بوده و حدود ۶.۸ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

به گفته وی، درصورتی‌که سهم سه الی چهار درصدی ایران در صید تُن ماهیان را برای ارزش اقتصادی بازار جهانی تن ماهیان در نظر بگیریم، بیش از ۴۰۰ میلیون دلار خام فروشی و بیش از یک میلیارد با ارزش افزوده ظرفیت و پتانسیل بالقوه تُن ماهیان در کشور محسوب می‌شود.

این مقام مسئول در مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی آب‌های دور- چابهار در ادامه گفته‌های خود به صید ماهی گیدر در اقیانوس هند نیز اشاره کرد و بیان داشت: صید این گونه ماهی بیش از ۲۸ درصد صید جهانی تُن ماهیان تجاری را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه گونه گیدر بیش از ۳۸ درصد ارزش اقتصادی بازار تُن ماهیان را به خود اختصاص می‌دهد، یادآور شد: گیدر جزء با ارزش‌ترین گونه‌های تجاری جهان بوده و بیشترین گردش مالی تُن ماهیان تجاری پس از “هوور مسقطی” را تشکیل می‌دهد.

هاشمی با بیان اینکه ایران، رتبه ششم جهانی و رتبه سوم اقیانوس هند در زمینه صید ماهی گیدر را در اختیار دارد بیان داشت: استان سیستان و بلوچستان با حدود ۵۰ هزار تن بیش از ۸۵ درصد صید این گونه در کشور را داراست و در واقع می‌توان گفت: نماد استان سیستان و بلوچستان در دریا ماهی گیدر است.

به گفته عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور – چابهار، بیشترین میزان صید ماهی گیدر در جهان به وسیله پرساین (۵۸ درصد) و لانگ لاین (۱۱ درصد) صورت گرفته و تنها حدود ۶ درصد صید این گونه با تور گوشگیر انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: با در نظر گرفتن سهم چهار درصدی ایران در صید گونه گیدر، ارزش اقتصادی بازار جهانی این گونه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار خام فروشی و بیش از ۶۰۰ میلیون دلار با ارزش فزوده، محاسبه می‌شود.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
شعار سال
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا