گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

انتظار سه روستای منحصربفرد سیستان و بلوچستان برای ملی شدن

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد: پرونده ثبتی سه روستاهای منحصر به فرد در استان سیستان و بلوچستان، توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال تدوین است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  بهروز عمرانی با بیان اینکه سه دهکده نَدودوک (بارگدن)، گوجگ دَپ (کوچکدام) و کددپ (کُدگَری)   در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور سفیدکوه مکران قرار دارند، افزود:این روستاها دارای معماری مدور و سنگی هستند که شباهت بسیار زیادی با روستاهای دوره نوسنگی دارند.

او امرار معاش مردم این سه روستا را به شیوه دامداری‌، کشاورزی و باغداری دانست و ادامه داد: تعاملات فرهنگی این جوامع بسیار به جوامع نوسنگی و مس و سنگی نزدیک است. چنین جوامعی با ویژگی‌های منحصر به فرد پیش‌ازتاریخی در ایران تنها در این منطقه از استان سیستان و بلوچستان به چشم می‌خورند که متاسفانه با سهل‌انگاری‌های صورت گرفته به سرعت در حال نابودی هستند.

وی با تاکید بر این که حفظ این روستاهای در حال تخریب به صورت موجود، علاوه بر حفظ فرهنگ جوامع روستانشین بلوچستان می‌تواند بستری برای انجام مطالعات  پژوهشگران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشد، افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در مرحله نخست با ثبت سه روستای یاد شده به حفظ فرهنگ و ساختار این جوامع کمک میکند.

به گفته عمرانی؛ به منظور تدوین پرونده‌های ثبتی این سه روستا تیمی به سرپرستی حسین واحدی در این منطقه حضور دارند و در حال گردآوری اطلاعات مربوط به مطالعات باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، مردم‌نگاری و مستند سازی هنرهای سنتی حول سه روستای بارگدن، کوچکدام و کددپ هستند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امیدوار است تا در آینده نزدیک با ثبت این سه روستای منحصربفرد، فرهنگ غنی مردمان کوهستان سفیدکوه مکران حفظ شود.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا