گروه مشاوران برندینگ فراسو
روستاها

روستای کوپچ در میان کوه های نیکشهر

روستای کوپچ واقع در سیستان و بلوچستان شهرستان نیکشهر و در بخش لاشار، لاشار جنوبی واقع شده است. روستایی سرسبز با آب وهوای معتدل کوهستانی و اقلیم دلپذیر است.

روستای کوپچ واقع در سیستان و بلوچستان شهرستان نیکشهر و در بخش لاشار، لاشار جنوبی واقع شده است. روستایی سرسبز با آب وهوای معتدل کوهستانی و اقلیم دلپذیر است.

روستای کوپچ بنابر اظهار نظر پژوهشگران و علاقه‌مندان به مباحث تاریخی مردم کوپچ شاخه‌ای از طوایف کوچ که بعدا قفس وقفچ و نهایتا به کوپچ تغییر نام داده است، چنانچه این نظریه درست باشد، قدمت این روستا به پیش از اسلام بر می‌گردد، اما شواهدی مانند قبرستان جنگ مغول و قنات کهن گیشراتی و نخل‌های سر به آسمان این باور را در سطح منطقه به مرحله تایید رسانیده که کوپچ یکی از قدیمی‌ترین آبادی‌های لاشارزمین است.

این منطقه معتدل و نسبتا اقلیم خوش آب‌وهوایی است. در این منطقه اغلب درخت خرما آن هم نوع مرغوب مضافتی به عمل می‌آید و میوه‌هایی از نوع درخت سیب، انگور، پرتقال، هلو، لیمو ترش و لیمو شیرین، ترنج و … به عمل می‌آید.

این دهستان با چشم‌اندازهای زیبا و کوهستانی و باغات و نخل‌های زیبا این منطقه را جذاب کرده است و جلوه‌های طبیعی کوه‌های دور و اطرافش از جمله کوه پیزوهک و کوه کلاتکینک منظره زیبایی از روستا را بر بالای این کوه به نمایش می‌گذارد. خانه‌های خشت و گلی اغلب تخریب و جایشان را به خانه‌های مدرن داده است.

آبشار گرموسی واقع در آبادی کشیگان پشت گر است. این آبشار زيبا در منطقه لاشار، لاشارجنوبی چهار كيلومتری و جنوب غربی روستای كوپچ آبادی کشیگان (پشت گر) قرار دارد. وجه تسميه آن اين است كه حدود ٣ قرن پيش شخصی به نام موسی چند بوته نخل در كنار آبشار كاشته و به اين دليل بود اين آبشار آبادی پشت آن معروف به پشت گر است. نخل‌های به جامانده در پشت آبشار گرموسی قدمتی حدود ٣٠٠ ساله دارند و زيبای دو چندانی به اين آبشار زيبا و دل انگيز داده است.

غار ملا سليمان معروف به (هو سليمان) یکی از غارهای تاريخی در منطقه لاشار نزديك روستای كوپچ و از توابع این روستا است. اين غار در يكی از دره‌های رود كوچهک از شعبه‌های رودخانه كوپچ در كوه‌های گراوانی به فاصله ۵ كيلومتری جنوب روستای كوپچ واقع شده است.

منطقه زیبای گراوانی دارای آب فراوان و طبیعت بکر و در جنوب روستای کوپچ واقعا شده است.

کشیگان نزدیک روستای کوپچ دارای نهر و چشمه‌های آب روان و آبشار زیبا است. آب آن از سفره‌های زیرزمینی و زیر کوه تامین می‌شود و همیشه در جیان است. جلوه‌های طبیعی، زمین‌های کشاورزی، نخل‌های قدیمی بلند قامت و استوار، پوشش گیاهی و گیاهان دارویی وحشی محلی و کوه‌های سر به فلک کشیده منظره زیبا و دلفریبی برای منطقه ایجاد کرده است.

از جمله هنر دست بانوان کوپچ سوزن‌دوزی می باشد که از كارهای دست‌دوزی كه تنها با مدد از دستانی توانا و فكر خلاق هنرمندان برعرصه‌ی یک پارچه جاودان می‌گردد. سوزن‌دوزی را می‌توان عصاره‌ی درددل‌های زنانه و بازتاب خاطرات تلخ و شیرین قومی در طول تاریخ برشمرد كه خود آمیزه‌ی ذهنی‌ از آهنگ و ریتم حركت دست‌ها شده است  و منجر به پدید آمدن آثاری جاندار و جاودانه برتاروپودی سردو بی روح می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تمین، روستای گردشگری در سیستان
روستای کلپورگان تنها موزه زنده سفال جهان
ابریشم دوزی، سوزن دوزی ظریف و زیبا

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ویکی روستا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا