گروه مشاوران برندینگ فراسو
روستاها

روستای ییلاقی هامانه

روستای ییلاقی هامانه در جاده خرانق به اردکان در واقع در 12 کیلومتری خرانق قرار دارد. روستای هامانه بخشی از خرانق شهرستان اردکان و استان یزد محسوب می‌شود که فاصله آن از شهر یزد 80 کیلومتر و از شهرستان اردکان 60 کیلومتر است.

روستای ییلاقی هامانه در جاده خرانق به اردکان در واقع در ۱۲ کیلومتری خرانق قرار دارد. این روستا بخشی از خرانق شهرستان اردکان و استان یزد محسوب می‌شود که فاصله آن از شهر یزد ۸۰ کیلومتر و از شهرستان اردکان ۶۰ کیلومتر است. سومین کوه بلند استان یزد در روستای ییلاقی هامانه قرار دارد که ۳ هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

آثار روستای ییلاقی هامانه

 • در گویش و زبان محلی روستای ییلاقی هامانه را هومین می گویند و این شکارگاه بهرام گور دارای بناهای بجا مانده از گذشته و جاذبه های تاریخی و دیدنی زیادی است که گردشگران و ایرانگردانی که به این روستای زیبا می روند دیدن این بناها و آثار را در برنامه سفر خود حتما قرار می دهند، آثاری مثل؛
 • چشمه آب روستا با چند هزار سال قدمت، که آب گوارایی دارد و یک آب معدنی کامل و بدون املاح است.
 • سد سنگی که این سد سنگی قدمتش بیش از ۲۰۰سال است و به عنوان اولین سد استان یزد ثبت شده است .
 • کلات یا قلعه خانه روستا  که یک بنای سنگی بالای کوه است
 • مقبره سلطان پیرغیب که دو کاشی نبشته دارد با قدمتی ۴۰۰ سال به بالا
 • خانه های قدیمی معروف به خانه های گبری
 •  مسجد و حسینیه روستای ییلاقی هامانه
 • برج روستای ییلاقی هامانه
 • آسیاب آبی و تنوره
 •  آسیابهای دستی
 • بناهای سنگی و ساباط های روستا
 • آسیاب آبی روستا

آسیاب آبی روستای هامانه کذاب با قدمتی بیش از یک ونیم قرن هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد. این آسیاب آبی که یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان صدوق هم به شمار می رود به لحاظ آب دائمی روستا در طول سال مشغول فعالیت می باشد . حاج جواد حیدری تنها مالک کهن سال این آسیاب آبی در خصوص کیفیت آرد این آسیاب با آسیاب های برقی جدید گفت : آرد آسیاب های آبی به لحاظ سرعت کم در تبدیل گندم به آرد از کیفیت مطلوب تری برخوردار است و روغن آرد گرفته نمی شود. آسیاب آبی روستای هامانه کذاب در۵۰کیلومتری مرکز استان یزد و ۲ کیلومتری روستای هامانه و نزدیک به چشمه آب این روستا بنا گردیده است.

شغل اهالی روستای هامانه

شغل مردم این روستا ابتدا کشاورزی و دامداری بوده ؛ بعد با توجه به نیاز مردم در شهرها و روستاها برای گرم کردن حمامها و غیره مردم روستا شغل هیزم کشی را پیشه کردند و حدود ۹۰ نفر شتر در روستا بوده که عده ای ساربان وظیفه حمل هیزمها از روستا به شهر های اطراف داشته اند که خیلی از نیازهای شهرهای یزد و اردکان تامین میکردند . عده ای از مردم هم از طریق تخت کشی ، شکار ، دونه بری ، حلاجی ، سبد بافی ، کار بافی ، نخ ریسی و طناب بافی امرار معاش می کردند.

از دیگر مشاغل اهالی روستا، حلاجی، نخ ریسی، طناب بافی، شکار، تخت کشی، دونه بری، سبدبافی، کاربافی و… بود. همچنین مشاغل فصلی مثل ذغال سوزاندن، انغوزه گیری، برداشت بالنگو، زیره، انغوزه، تدرو، ریواس در هامانه رایج بود.

با سایر روستاها آشنا شوید:

آشنایی با زادگاه خورشید ایران
روستای سریزد ،شاهکار شهرنشینی ایران باستان
روستای خرانق در یزد

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا