گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

افزایش ۶۰ درصدی هزینه تمام‌شده تولید محصولات لبنی

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی گفت: از ابتدای امسال هزینه‌های تمام شده این صنعت در بخ

«سید محمدرضا بنی‌طباء» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: قیمت‌گذاری دستوری که از مجلس هفتم آغاز شده منجر به سرکوب قیمت تمام‌شده محصولات صنایع لبنی شد، این درحالیست که این صنعت برای ادامه تولید باید از طریق دولت مورد حمایت قرار می‌گرفت.

وی اظهارداشت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار باید کارخانجات لبنی هر کیلوگرم شیرخام را با نرخ دو هزار و ۹۰۰ تومان (به علاوه منهای ۳ درصد) از دامداران خریداری کنند که با کرایه حمل و نقل (بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان) حداکثر حدود سه هزار و سیصد تومان می شود.

سخنگوی انجمن صنایع فراورده های لبنی تصریح کرد: کارخانجات لبنی به ناچار طی این مدت، نه تنها شیرخام را با نرخ مصوب خریداری نکرده‌اند، بلکه هر کیلوگرم شیرخام را در حال حاضر با نرخ هایی بین سه هزار و ۹۰۰ تا چهار هزار و ۱۰۰ تومان می خرند.

به گفته وی، این در حالی است که صنایع لبنی باید نرخ ۱۰ قلم فراورده لبنی را با قیمت های مصوب سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به بازار عرضه کنند.

بنی‌طبا براین باوراست که با وجود اینکه صنایع، شیرخام را به دلیل افزایش نرخ نهاده ها بالاتر از نرخ مصوب خریداری می کنند، اما تاکنون هیچ افزایش نرخی در ۱۰ قلم کالای مدنظر ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت نداشته اند.

سخنگوی انجمن صنایع فراورده های لبنی گفت: از ابتدای سال تاکنون مجموع هزینه‌های تمام شده صنعت لبنیات در بخش شیرخام، تغییرات نرخ ارز تهیه استاترها، مواد پتروشیمی (بسته بندی) حقوق و دستمزد و حمل و نقل بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است.

خروج ۸۰۰ کارخانه لبنی از چرخه تولید طی ۱۵ سال

بنی طبا اظهارداشت: در پی تبعات قیمت‌گذاری دستوری،  طی ۱۵ سال گذشته ۸۰۰ کارخانه لبنی از چرخه تولید خارج شدند که همین امر بیکاری ۱۲ هزار نفر را در پی داشته است.

وی با بیان اینکه بازار فراورده های لبنی براساس عرضه و تقاضا باید باشد، افزود: بنابراین با توجه به هزینه های تمام شده تولید به نظر می رسد برای ادامه حیات صنایع لبنی باید نظام قیمت گذاری در محوصلات لبنی تغییر کرده و این محصولات از گروه یک کالایی به گروه دو انتقال یابد، زیرا در غیر این‌صورت برآیند اقتصاد کشور نشان می‌دهد دوباره شاهد افزایش هزینه های تولید در بازه زمانی چند ماهه خواهیم بود. توصیه ما این است که دولت دخالت در بازار و بر هم زدن نظام عرضه و تقاضا را متوقف کرده و همزمان حمایت ها را از ابتدای زنجیره صنعت لبنیات به انتهای زنجیره و به مصرف‌کننده منتقل کند.

بنی طبا ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت نهاده های دامی و افزایش هزینه های تولید محصولات لبنی، قرار است روز دوشنبه ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برای قیمت شیرخام و فراورده های لبنی تصمیم گیری کنند.

به گزارش ایرنا، در ابتدای تیرماه سال ۹۹ با توجه به تعیین نرخ مصوب هر کیلوگرم شیرخام دو هزار و ۹۰۰ تومان،  ۱۰ محصول پرمصرف لبنی مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی شد.

براساس این مصوبه،  قیمت شیر بطری یک لیتری کم چرب ۱.۵ درصد چربی ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، شیر بطری یک لیتری نیم چرب دو درصد چربی ۵ هزار  و ۹۰۰ تومان، شیر پرچرب سه درصد چربی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر کامل ۳.۲ درصد چربی ۶هزار و ۶۰۰ تومان، شیر نایلونی (۹۰۰ گرمی) کم چرب ۱.۵ درصد چهار هزارتومان، ماست (۹۰۰ گرمی) کم چرب با ۱.۵ درصد چربی ۶  هزار و ۳۰۰ تومان، ماست پرچرب سه درصد هفت هزار و ۳۰۰ تومان، ماست دبه ای (۲۵۰۰ گرمی) کم چرب ۱.۵ درصد ۱۷هزار و ۵۰۰ تومان، ماست دبه ای (۲۵۰۰ گرمی) پرچرب سه درصد ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان و پنیر یواف ۴۰۰ گرمی ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان است.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا