گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

برداشت خارک و رطب از نخلستان‌های جنوب غرب خوزستان آغاز شد

برداشت خارک و رطب نوبرانه از سطح ۲ هزار و ۸۳۰ هکتار نخلستان‌ خرمشهر، ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان‌ بارور شادگان و بیش از ۱۲ هزار هکتار نخلستان آبادان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ۷۰ درصد محصول نخلستان‌های خرمشهر دارای رقم استعمران است که رقمی زودرس است و محصول آنها به صورت نوبرانه وارد بازار می‌شود.

یعقوب دارمی ویس برداشت خرما در سال زراعی گذشته را در خرمشهر ۶ هزار تن بیان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۰ هزار تن خرما از سطح نخیلات خرمشهر برداشت شود.

وی، عمده ارقام صادراتی خرمای خرمشهر را استعمران و زاهدی اعلام کرد و گفت: بریم، خضراوی، بلیانی، برحی، قنطار، سویدانی، خصاب، عویدی، لیلوی، دیری، یوزی، شکرا، اشگر، فرسی و حلاوی، از دیگر ارقام خرمای تولیدی شهرستان خرمشهر هستند.

به گزارش ایرنا شهرستان خرمشهر ۲ هزار و ۸۰۰هکتار نخلستان دارد که از این میزان یکهزار و ۴۰۵ هکتار از آن بارور و یک هزار و ۴۲۵هکتار به صورت نهال یا غیر بارور هستند.
عمده نخلستان های بارور در خرمشهر از نوع تجاری استعمران است.

پیش بینی ۸۰ هزار تن خرما در شادگان

مدیر جهاد کشاورزی شادگان نیز گفت: برداشت رطب نوبرانه از سطح ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان‌های بارور این شهرستان از هفته جاری آغاز و تا پایان مرداد ادامه دارد.

مشید اسلامیان روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۷۵ رقم خارک و رطب در این شهرستان شادگان وجود دارد افزود: تاکنون ۲ هزار تن رطب از نخلستان‌های شادگان برداشت شده و پیش‌بینی  می‌شود تا پایان مرداد جاری ۲۰ هزار تن انواع رطب از نخلستان‌های شادگان برداشت و روانه باز شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از نخلستان‌های شادگان بارور و یکهزار هکتار آن غیربارور است گفت: رطب‌های قابل برداشت از نوع استعمران، برحی، گنطار و بریم هستند که وارد بازار خواهند شد.

مدیر جهاد کشاورزی شادگان با بیان اینکه پیش بینی می شود ۸۰ هزار تن خرما امسال از نخلستان‌های این شهرستان برداشت شود افزود: ۳۰ هزار تن از خرمای شادگان به کشورهای ارمنستان، ازبکستان، امارات متحده عربی، روسیه، ترکیه، چین و تایلند صادر و بخشی از آن نیز به استان‌های کشور ارسال می‌شود.

اسلامیان ادامه داد: در کنار بسته‌بندی خرما، کار تولید شیره خرما به صورت طبیعی که ارزش صادراتی بالایی دارد در کارگاه‌های تولیدی شادگان نیز انجام می‌شود.

شهرستان شادگان در جنوب خوزستان دارای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار اصله نخل، یکی از مراکز عمده تولید انواع خرما است، استعمران، گنطار، بریم، برحی، اشگر از انواع خرمای تولید در شادگان است.

پیش بینی برداشت ۵۵ هزار تن خرما در آبادان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبادان نیز از آغاز برداشت رطب نوبرانه در هفته جاری خبر داد و گفت: برداشت رطب رقم استعمران در آبادان آغاز شده است که پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری هشت هزار تن رطب در شهرستان آبادان تولید شود.

حسن دشتی‌نژاد با بیان اینکه آبادان دارای بیش از  ۱۲ هزار هکتار نخلستان است افزود: پیش‌بینی می‌شود خرمای تولیدی امسال در آبادان به ۵۵  هزار تن برسد.

برداشت رطب در آبادان تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا رطب استعمران در بازار آبادان، خرمشهر و شادگان به قیمت هر کیلوگرم ۳۰۰ هزار ریال به فروش می‌رسد.

استان خوزستان جزو سه استان نخست در تولید خرمای کشور است و بیشترین سهم تولید خرمای استعمران را به خود اختصاص داده است که ارزش صادراتی بالایی دارد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا