گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

صادرات کشمش در سال گذشته بیش از ۲۳۰ میلیون دلار ارزآوری داشت

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۷۶ هزار تُن کشمش در سال گذشته با بیش از ۲۳۰ میلیون دلار ارزآوری از کشور صادر شده است.

به گزارش ایرنا؛ “محمدمهدی برومندی” عصر چهارشنبه در بازدید از تاکستان‌های دره جوزان شهرستان ملایر اظهار داشت: از این میزان بیش از ۳۵ هزار تُن از کشمش تولیدی شهرستان ملایر صادر شد که از این جهت ملایر به عنوان شهر جهانی انگور یکی از قطب های مهم و اصلی کشور است.

وی همدان را یکی از استان‌های مهم کشور در تولید محصولات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی دانست و افزود: پنج میلیون تُن محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود که حدود ۸۰۰ هزار تُن آن محصولات باغبانی است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به نقش مهم و پیشرو استان همدان در تولید انگور با ۸۰ هزار هکتار باغ و جایگاه ارزشمند آن در صادرات و ارزآوری اشاره کرد و گفت: ۴۵۰ هزار تُن انگور در استان همدان تولید می‌شود که از این میزان بیش از ۵۰ درصد آن مربوط به شهرستان ملایر است.

برومندی تاکید کرد: از این نظر وزارت جهاد کشاورزی مکلف می‌داند برای حفظ و پایداری تولید و توسعه باغبانی در شهرستان ملایر برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی یادآور شد: امروز در راستای تنظیم سند توسعه باغبانی ملایر، شناسنامه‌دار کردن باغ‌های انگور، ایجاد باغ سازگاری و باغ مادری برای تولید نهال و ارقام متنوع، کاهش فاصله بین تولیدکنندگان برتر و متوسط از طریق آموزش و تحقیقات، اختصاص اعتبار در بودجه امسال و سال آینده برای اجرای طرح فراز و سرشاخه‌کاری انگور و بهبود تعذیه باغاهای انگور ملایر، تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال قیمت کشمش را مهمترین دغدغه باغداران دانست و گفت: با ریل‌گذاری خوبی که توسط نمایندگان مجلس در شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک انجام شد، قیمت کشمش از حدود پنج هزار تومان به ۱۶ هزار و ۹۲ تومان در راستای حمایت جدی از باغدار افزایش یافت.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز دراین بازدید با بیان اینکه متوسط قیمت جهانی کشمش ۱.۵ دلار تخمین زده شده است، گفا: ما با این قیمت هنوز فاصله داریم و این به ضرر باغدار است.

حجت الاسلام “احد آزادیخواه” گفت: با اهتمام وزیر جهاد کشاورزی در تلاش هستیم قیمت کشمش را به نزدیکترین رقم واقعی خود برسانیم که باغدار متضرر نشود.

به گزارش ایرنا؛ معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی عصر چهارشنبه از تاکستان‌های دره جوزان و روستاهای توسک، بابلقانی و باغ نمونه زمرد بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات باغداران شهرستان ملایر قرار گرفت.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا