گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

پیشرفت سریع استان بوشهر در افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با افزایش سطح گلخانه ها این استان در سال های اخیر میزان تولید محصول آنها به 78 هزار تن افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایانا در استان بوشهر، محمد تقی منوچهری افزود: تا سال ۱۳۹۲، تنها ۸۲ هکتار گلخانه در استان بوشهر وجود داشت که این میزان اکنون به ۳۹۲ هکتار رسیده است که از میزان ۷۵ هکتار در سال ۹۶، ۱۰۳ در سال ۹۷ و در سال ۹۸نیز تاکنون ۹۰ هکتار گلخانه در این استان اجرا شده است که در این مدت سه سال ۴۴۷ میلیارد تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری شده است.

وی بیان کرد: اجرای این میزان گلخانه کمک زیادی به افزایش بهره وری، صرفه جویی در مصرف آب،افزایش کمی و کیفی تولید محصول و ارزش افزوده می کند.

منوچهری یادآورشد: با اجرای گلخانه ها میانگین تولید در هکتار ۲۰۰ تن و ۴ تا ۵ هزار مترمکعب آب مصرف می شود این درحالی است که در فضای باز با مصرف ۸ تا ۱۰ هزار مترمکعب آب۴۵ تا ۵۰ تن محصول تولید می شود.

وی در باره میزان تولید سال جاری گلخانه های استان بوشهر یادآور شد: علاوه بر تولید ۱.۱ میلیارد قطعه نشاء امسال ۷۸ هزار و ۴۰۰ تن محصول گلخانه ای در این استان تولید شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در باره نصب آب شیرین کن ها برای احداث گلخانه ها گفت: اجرای این برنامه با لحاظ مسائل زیست محیطی هیچ مانع و مشکلی ندارد.

منوچهری اضافه کرد: با پیگیری انجام شده مجوز احداث ۷۲ مورد آب شیرین کن در سال ۹۷ گرفته شد و ۵۰ مورد نیز در سال جاری اخذ مجوز شد که در حال برنامه ریزی هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۳۵ هزار و ۷۵۹ هکتار از زمین های کشاوزی این استان به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز است و یکهزار و ۴۳۷ هکتار نیز در دست اجرا است.

منوچهری اضافه کرد: از این میزان ۱۴ هزار و ۲۳۲ هکتار در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

وی یادآور شد: تنها در سال های ۹۶ و ۹۸ هفت هزار و ۵۸۷ هکتارآبیاری نوین در استان بوشهر اجرا شد که این میزان بیش از یک برنامه پنج ساله است.

منوچهری بیان کرد: در سال جاری نیز سه هزار و ۳۹۳ هکتار از زمین های کشاورزی استان با ۵۷میلیارد و ۶۸۱ میلیون تومان اعتبار به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شد.

وی درباره پروانه های صنایع کشاورزی بیان کرد: در سال جاری ۱۹۱ پروانه تاسیس با یکهزار و ۴۷۵ فرصت شغلی و ۱۷ هزار و ۲۷۷ میلیارد ریال سرمایه گذاری صادر شده است که از این شمار تاکنون ۵۳ پروانه با ۹۳۲ میلیارد ریال اعتبار و ۴۴۰ فرصت شغلی به بهره برداری رسیده است.

منوچهری ادامه داد: در سال گذشته ۱۳۵ پروانه تاسیس با یکهزار و۴۷ نفر اشتغال و ۱۳ هزار و ۴۳۹میلیارد ریال سرمایه گذاری در استان بوشهر صادر شد که از این شمار ۴۸ پروانه با ۴۷۱ فرصت شغلی و ۳۴۹ میلیارد ریال سرمایه گذاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی اضافه کرد: این پروانه ها در حوزه دام، زراعت، باغبانی، صنایع تبدیلی و آبزیان است.

پیش بینی تولید ۲۵۰۰ تن کلزا و ۱۵۰ هزار تن گندم

رئیس سازمان جهاد کشاوزری استان بوشهر درباره تولید گندم در این استان گفت: امسال ۱۰۰ هزارهکتار از مزارع کشاورزی استان زیر کشت گندم است که در صورت بارش مناسب در ماه های پیش رو انتظار می رود ۱۵۰ هزارتن محصول برداشت شود.

منوچهری در مورد تولید دانه روغنی کلزا در استان بوشهر گفت: پیش بینی می شود امسال از سطح یکهزار و ۸۵۰ هکتار مزرعه کلزا ۲ هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی برداشت شود.

تامین حدود ۱۶ هزار تن انواع کود شیمیایی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: امسال ۳۵ هزار و ۶۴۸ تن انواع کودهای شیمیایی مورد نیاز ابلاغ و مصوب شد که تاکنون از این میزان ۱۵ هزار و ۹۴۴ تن کود تامین و در بین کشاورزان توزیع شده است.

فعالیت ۲۲۶ واحد صنعتی پرورش مرغ گوشتی در استان بوشهر

وی اضافه کرد: در زمان حاضر ۲۲۶ واحد صنعتی پرورشی مرغ گوشتی در استان با ظرفیت جوجه ریزی ۶میلیون و ۵۴۶ هزارو ۷۰۰ قطعه فعال است و سالانه بیش از ۳۵ هزار تن گوشت مرغ در این استان تولید می شود.

منوچهری ادامه داد: همچنین یک واحد مرغداری تخم گذار صنعتی نیز در استان بوشهر با ظرفیت۴۰ هزار قطعه و تولید سالانه ۷۰۰ تن تخم مرغ فعال است.

وی بیان کرد: تکمیل زنجیره تولید گوشت مرغ از رویکردهای مهم این سازمان است که بخش خصوصی در این بخش وارد شده و امیدواریم تا پایان سال جاری واحدهای جوجه کشی و کشتارگاه صنعتی تمام اتوماتیک و واحد مرغ مادر نیز تا پایان شهریور ۹۹ به مرحله بهره برداری برسد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایانا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا