گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

کاشت کاملینا برای اولین بار در فیروزآباد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فیروزآباد از کاشت گیاه روغنی کاملینا در سطح سه هکتار از اراضی بخش خواجه ای این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سید کاظم موسوی گفت: گیاه مذکور در نیمه آبان ماه با استفاده از یک دستگاه خطی کار کشت شد.

وی با بیان اینکه گیاه  کاملینا برخلاف کلزا در زمان برداشت ریزش دانه ندارد، اظهار کرد: با توجه به حاصلخیزی خاک شهرستان فیروزآباد پیش بینی می‌شود در خرداد ماه سال آینده  از این مزرعه ۹ تن دانه روغنی کاملینا برداشت شود.

موسوی با بیان اینکه سیستم آبیاری در این مزرعه به صورت بارانی می باشد، افزود: گیاه کاملینادر برابر آفات و بیماری‌ها بسیار مقاوم است و آفت و بیماری‌های رایج خسارت قابل توجهی بر روی آن ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فیروزآباد با اشاره به اینکه کینوا یک شبه غله‌زراعی با نیاز آبی کم بوده که در سبد غذایی جایگزین مناسب برای برنج است، افزود: به منظور استفاده بهینه از منابع آبی و تولید روغن خوراکی کاشت “گیاه روغنی- دارویی کاملینا” در الگوی کشت قرار گرفت.

کاملینا با نام علمی Comelina sativa از تیره شب بو (چلیپا بیان) یا براسیکاسه است؛ گیاهی علفی ودارای ساقه راست، ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و اندازه بذر کاملینا یک چهارم تا یک دوم کونولا بوده و رنگ بذر کاملینا زرد کمرنگ یا نارنجی قهوه‌ای مایل به زرد و دوره رشد کاملینا ۸۵ تا ۱۰۰روز است.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایانا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا