گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

کشت برنج پرمحصول در مازندران حدود ۴۰ درصد افزایش یافت

جهاد کشاورزی مازندران سطح زیر کشت برنج ارقام پرمحصول در شالیزارهای استان را حدود ۶۴ هزار هکتار اعلام کرد که افزایش حدود ۴۰ درصدی را نسبت به سال زراعی گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا ، کشت برنج پرمحصول یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی طی چند دهه گذشته برای خودکفایی تولید این محصول راهبردی در کشور بوده است ، ولی برخورد کشاورزان مازندرانی با کشت این ارقام همه ساله دچار نوسان بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اعلام این که امسال در مجموع ۲۱۴ هزار و ۴۹۷ هکتار از شالیزارهای مازندران زیر کشت برنج قرار گرفت ، گفت که  ۱۵۰ هزار و ۸۷۳ هکتار از این زمین ها زیر کشت ارقام محلی قرار گرفت و در بقیه هم ارقام پرمحصول کشت شده است.

اگر چه طبق این آمار سطح زیر کشت برنج مازندران در سال جاری با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد ، ولی کشت ارقام پرمحصول حدود ۱۸ هزار هکتار از پارسال بیشتر است.

طبق آمار جهاد کشاورزی مازندران ، پارسال حدود ۴۶ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران زیر کشت ارقام پرمحصول قرار گرفته بود.

کارشناسان کشاورزی علت توجه دوباره کشاورزان مازندران به کشت ارقام پرمحصول برنج را افزایش قیمت و بیشتر شدن میزان تقاضا برای این ارقام می دانند و معتقدند با ادامه تامین ارز برنج وارداتی از سامانه نیما ، میزان استقبال برنج کاران مازندران به ارقام پرمحصول سال آینده بیشتر خواهد شد.

واردات برنج با ارز نیمایی سبب شده است تا برنج پرمحصول مازندران ارزان تر از برنج های خارجی وارد بازار شده و به دست مصرف کننده برسد.  اگر چه همچنان مشکل ذائقه پسندی برای ارقام پرمحصول تولید داخل وجود دارد ولی در سال های اخیر رقم های جدیدی به کشاورزان معرفی شده است که طعم و عطرشان تا حدودی به ارقام محلی نزدیک است.

« شیرودی « ، « فجر » ، « روشن » و « تیسا » از ارقام پرمحصول برنج مازندران است که در صورت بازار پسندی و کشت شدن در تمامی شالیزارهای استان ، می تواند کشور را یک گام بزرگ به خودکفایی در تولید این محصول راهبری نزدیک کند.

کشت ۶۲ درصدی مکانیزه

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران همچنین  گفت که امسال  کشت مکانیزه برنج در سطح ۱۳۲ هزار و ۴۲ هکتار اراضی شالیزاری استان انجام شده است که معادل بیش از ۶۲ درصد کل اراضی شالیزاری استان است.

روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران از قول مجید بهادری نوشت که تاکنون با علف های هرز در ۳۸۹ هزار هکتار مزارع برنج استان مبارزه شد که شامل مبارزه با کرم ساقه خوار برنج در ۱۴ هزار و ۷۰۰ هکتار و بلاست برگ در ۹ هزار و ۱۰۰ هکتار ب وده است.

وی همچنین با بیان اینکه تاکنون بیمه زراعت برنج در ۲۲ هزار و ۱۳۵ هکتار شالیزار استان انجام شد، گفت که ۶۰ هزار و ۶۲۸ تن کود شیمیایی هم بین کشاورزان شالیکار استان توزیع شده است.

مازندران ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که بسته به وضعیت ذخایر آبی هر ساله بین ۲۱۵ تا ۲۲۰ هزار هکتار زیر کشت قرار می گیرد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا