گروه مشاوران برندینگ فراسو
دانستنی‌هاطيور

دلایل مهم اجرای طرح تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک

دلایل نگرانی در خصوص باقیمانده‌های داروئی در فرآورده‌های غذایی با منشأ دامی به‌ویژه مرغ خصوصا در جوامع پیشرفته شامل موارد زیر می‌باشد.

باتوجه به این که، استفاده از آنتی‌بیوتیک در تولید گوشت مرغ هنوز یکی از بحث‌انگیزترین موضوعات سلامت جامعه در سرتاسر دنیاست و نگرانی‌ها درباره این حقیقت است که مصرف آنتی‌بیوتیک در تولیدات دامی اغلب منجر به افزایش باکتری‌های مقاوم به آن در بدن خواهد شد، لذا اجرای طرح تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک که می‌تواند گامی بلند در جهت جلوگیری از ایجاد سویه‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در باکتری‌ها شده بسیار ضروری و لازم می‌باشد.

دلایل نگرانی در خصوص باقیمانده‌های داروئی در فرآورده‌های غذایی با منشأ دامی به‌ویژه مرغ خصوصا در جوامع پیشرفته شامل موارد زیر می‌باشد.

١- مقاومت داروئی

مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها جهت ازبین بردن میکروب‌های بیماری‌زا سبب می‌شود برخی باکتری‌ها نسبت به آن مقاوم شده و نسل جدید میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها تکثیر شوند که موجب بروز بیماری در دام و طیور می‌شوند.

از طرفی با مصرف بی‌رویه برخی داروها در دام و طیور، این داروها در بدن آنها باقیمانده و ذخیره می‌شود و چنانچه فاصله زمانی بین زمان قطع مصرف دارو و کشتار دام (زمان پرهیز داروئی) رعایت نگردد، با مصرف گوشت آنها، آنتی‌بیوتیک‌های موجود در آن در بدن انسان ذخیره شده و مقاومت دارویی در انسان ایجاد می‌کنند.

۲- ایجاد مسمومیت

داروها در هر صورت نوعی سم محسوب می‌شوند چراکه بایستی انواع باکتری‌ها را که موجودات زنده می‌باشند ازبین ببرند. تجمع این سموم در بدن دام و طیور و نیز مصرف آن توسط انسان خطرات بهداشتی بالقوه‌ای، ازجمله جهش‌زائی ژنیک، ناقص‌الخلقه‌زائی و سرطان‌زائی را به‌دنبال خواهد داشت.

۳- حساسیت داروئی

ممکن است انسان‌ها به داروها و ترکیبات داروئی حساس باشند به‌عنوان نمونه پنی‌سیلین، سبب واکنش‌های آلرژیک در انسان می‌شود حال این احتمال وجود دارد که با مصرف گوشت‌های در معرض بقایای پنی‌سیلین، بعضی از افراد حساس، واکنش‌های بسیار نامطلوبی نشان دهند.

۴- باقیمانده‌های داروئی و موانع تجاری

حضور باقیمانده‌ها می‌تواند در واردات گوشت به‌عنوان یک شاخص غیرقابل پذیرش مطرح باشد. در واقع بسیاری از کشورها با انجام آزمایشات و کنترل‌های لازم، مانع از واردات انواع گوشت و مرغ‌هائی که در آنها مواد داروئی، هورمون‌ها و یا مواد افزودنی وجود دارد، می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

دام و طیور ارگانیک

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا