گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

رقم هیبرید چغندر پاییزه با همکاری محققان کشاورزی دزفول معرفی شد

سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی‌آباد دزفول گفت: رقم هیبرید چغندر پاییزه با همکاری محققان کشاورزی دزفول معرفی شد.

سید محمود طبیب غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: رقم هیبرید چغندر پاییزه دیپلویید منوژرم با همکاری مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی‌آباد دزفول نام‌گذاری شد.

وی گفت: این رقم با ویژگی‌های تحمل به ساقه رفتن و مقاومت به بیماری لکه برگی سرکوسپورایی چغندرقند و مناسب برای کشت پاییزه مناطق غربی کشور در شصت و سومین نشست کمیته معرفی رقم با نام «هما» معرفی شد و اخیراً توسط رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تأیید شد.

سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی صفی‌آباد دزفول عنوان کرد: محققان بخش تحقیقات چغندرقند مرکز صفی‌آباد و تعدادی از محققان مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند و مراکز تحقیقات فارس و گلستان در تولید این رقم مشارکت داشتند.

طبیب غفاری با بیان اینکه برای تولید این رقم ۱۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب پنج پروژه ملی هزینه شده است، گفت: استفاده از این رقم موجب افزایش ۲۰ درصدی عملکرد نسبت به شاهد (رقم شریف) خواهد شد و استفاده از آن در کشت پاییزه موجب صرفه‌جویی ارزی ۸۰۰ هزار یورویی در هر سال برای کشور خواهد شد.

به گزارش مهر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی‌آباد دزفول به عنوان بزرگ‌ترین مرکز تحقیقات جنوب غرب کشور است که پس از بررسی‌ها و مطالعات اولیه‌ای که از اراضی آبخور سد بزرگ دز در سال ۱۳۳۹ آغاز شده بود، به طور رسمی در سال ۱۳۴۲ در قلب اراضی ۱۲۵ هزار هکتاری شبکه آبیاری دز در شمال خوزستان افتتاح شد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا