گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

پیش بینی تولید ۱۸۰ هزار تن ماهی قزل آلا طی سال جاری

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: پیش بینی می‌شود امسال نیز همچون سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار تن قزل آلا در کشور تولید شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عیسی گلشاهی اظهار داشت: بر اساس تک گونه، پس از ماهی قزل آلا، گونه‌های گرمآبی و سپس گونه‌های مختلف ماهیان جنوب کشور بیشترین میزان عرضه و دسترسی مردم را در بازار داخلی دارند.

وی افزود: پیش بینی می‌شود امسال نیز همچون سال گذشته حدود ۱۸۰ هزار تن قزل آلا در کشور تولید شود.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران درباره تولید و ورود محصولات جدید آبزی به بازار گفت: در سال ۹۹ علاوه بر عرضه کنسرو ماهی قزل آلا در بازار داخلی برای نخستین بار، در زمینه محصولات کنسروی تولید و عرضه ترشی کیلکا را برای بازار داخل و بازار صادراتی داشته ایم.

گلشاهی با بیان این که در برخی استان‌های کشور سابقه مصرف ترشی کیلکا را داشته ایم، اذعان داشت: این محصول به طور عمده با هدفگذاری صادرات تولید شده است.

وی در عین حال به محصولات جدید غیر خوراکی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ تولید و عرضه محصول سیلارژ ماهی برای تأمین و جبران بخشی از کمبود تولید پودر ماهی را برای نخستین بار داشته ایم.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: سیلاژ ماهی در واقع نوعی پروتیین مایع و حاوی آنزیم‌ها برای هضم و جذب بهتر غذا است.

وی با اشاره به این که در سال ۹۹ یک واحد تولید سیلاژ ماهی در کشور راه اندازی شد، پیش بینی کرد در سال ۱۴۰۰ نیز ۳ واحد تولیدی دیگرایجاد شود.

گلشاهی ادامه داد: راه اندازی یک واحد تولیدی سیلاژ به سرمایه نسبتاً مناسبی نیاز دارد و هر چند تکنیک تولید این محصول، خارجی است، اما کارشناسان ایرانی توانسته اند تکنولوژی آن را بومی سازی کنند.

وی میزان تولید سیلاژ ماهی در واحد تولیدی کنونی را روزانه ۶ تن عنوان کرد.

به گفته وی، اگر مواد اولیه یعنی ضایعات ماهی موجود باشد، تولید روزانه سیلاژ ماهی توسط واحد مذکور به ۱۰ تن هم امکان پذیر است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران، کاهش دوریزهای ماهی مانند امحا، احشا، سر و دم را از مزیت‌های تولید سیلاژ ماهی دانست و اظهار داشت: برای تولید سیلاژ ماهی بیشتر از ضایعات قزل آلا به ویژه امعاء و احشا استفاده می‌شود.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا