گروه مشاوران برندینگ فراسو
دانستنی‌هاطيور

استفاده از کولرهای آبی در فارم بوقلمون

در روزهای گرم تابستان هستیم و وقتی ما از گرما شکایت می کنیم قطعاً طیور ما نیز همین حس را دارند و نیاز به سیستم خنک کننده دارند.

در روزهای گرم تابستان هستیم و وقتی ما از گرما شکایت می کنیم قطعاً طیور ما نیز همین حس را دارند و نیاز به سیستم خنک کننده دارند.
از آنجائیکه طیور تعریق ندارند بنابراین تنها راهی که از طریق آن خنک می شوند نفس نفس زدن یا تکان دادن بال هاست.
خوشبختانه، کولرهای آبی می توانند آسایش و راحتی بوقلمون ها را در طویله فراهم آورند.

دما و رطوبت هوا
سیستم های خنک کننده ای که رطوبت هوا را می افزایند برای طیور مناسب نیستند؛ اگر رطوبت هوا زیاد باشد طیور به نفس نفس زدن می افتند. دما و رطوبت ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. وقتی دما بالای ۲۷ درجۀ سانتیگراد می گردد، میزان رطوبت هوا معمولاً زیر ۸۰ درصد است. یک اصل وجود دارد و آن این است که وقتی رطوبت هوا بیشتر از ۸۰ درصد باشد نباید از کولر آبی استفاده کرد.
کولر آبی به تنهایی قادر به کم کردن استرس طیور نیست؛ بلکه سرعت وزش باد نیز بایستی متناسب باشد. سرعت وزشی در حدود ۱۸۰ متر در دقیقه می تواند تا ۸ درجۀ سانتیگراد باد خنک داشته باشد.

کولرهای سلولزی
در این کولرها، از صفحات سلولزی استفاده می شود که در گوشه ای از آغل یا مرغدانی گذاشته می شود. این کولرها تا ۱۱ درجۀ سانتیگراد دما را خنک می سازند. بنابراین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستان های گرم دارد، کولرهای سلولزی می تواند برای تأمین آسایش و رفاه طیورتان به شما کمک بسزایی کند.
به عنوان مثال، اگر در جایی که دمای مرغدانی ۴۱ درجۀ سانتیگراد است از این کولرها استفاده گردد؛ با توجه به اینکه سرعت وزش باد در کولرهای سلولزی خنکایی با ۸ درجۀ سانتیگراد تولید می کند این خنکا به علاوۀ سرمای ۱۱ درجۀ تولید شده توسط صفحات سلولزی دمایی معادل با ۲۲ درجه تولید می کند که بسیار مطلوب و مطبوع مرغدانی است({۴۱ C – ۱۱ C} – ۸C = 22C ).

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
itpnews
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا