گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

آمریکایی‌ها حتی کاه تراریخته هم به گاوها نمی‌دهند/ اصلاح ۲ رقم پنبه با فناوری هسته‌ای

رئیس مرکز تحقیقات پنبه کشور با بیان اینکه مصرف محصولات تراریخته برای انسان می‌تواند خطرناک باشد، گفت: آمریکایی‌ها حتی کاه تراریخته را به گاوهای‌شان نمی‌دهند.

به گزارش خبرنگار اعزامی گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به کاشمر در خراسان رضوی، قربانعلی روشنی رئیس مرکز تحقیقات  پنبه کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره استفاده از محصولات تراریخته و احتمال آسیب آن به انسان گفت: استفاده از محصولات تراریخته برای انسان می‌تواند خطرناک باشد و به همین دلیل آمریکایی‌ها حتی حاضر نیستند کاه تراریخته را به گاو‌های‌شان بدهند.

وی که مدتی در آمریکا زندگی کرده است، عنوان کرد: حتی کشورهای اروپایی هم محصولات تراریخته مصرف نمی‌کنند و آنها نظام خاصی برای تغذیه خود دارند.

رئیس مرکز تحقیقات  پنبه کشور در عین حال گفت:  تراریخته یک علم محسوب می‌شود و انجام تحقیقات علمی آن در کشور باید صورت پذیرد و نباید در داخل کشور برخی به این علم حمله کنند.

روشنی در عین حال خاطرنشان کرد که استفاده از علم اصلاح نباتات و تراریخته برای اصلاح ارقام زارعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیشنهاد ما این است که ارقام زراعی مانند پنبه که به عنوان خوراک مستقیم استفاده نمی‌شود، منعی نداشته باشد.

این مسئول این را هم گفت که معتقد هستیم مخلوقات خداوند کاملترین در دنیا است و هرگونه دستکاری در این نظام می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری داشته باشد.

به گزارش فارس، تراریخته به محصولاتی گفته می‌شود که ژن روی کروموزوم‌ها را برای انجام اصلاحات ژنتیکی جابه‌جا می‌کنند و هدف آن است که محصول کشاورزی در مورد برخی بیماری‌ها مقاوم باشد و یا مقاومت خاصی در برابر تنش‌های زراعی داشته باشد.

روشنی با بیان اینکه استفاده از برخی محصولات تراریخته می‌تواند با رعایت ملاحظاتی مفید باشد، گفت: به عنوان مثال اصلاح یک گیاه و مقاومت کردن آن در برابر بیماری می‌تواند ۷-۸ بار سم‌پاشی را در یک دوره زراعی به حداقل برساند.

وی ادامه داد: کاهش میزان مصرف سموم کشاورزی با مقاوم کردن گیاه در برابر بیماری می‌تواند از بروز سرطا‌ن‌های صعب‌العلاج جلوگیری کند.

رئیس مرکز تحقیقات  پنبه کشور همچنین گفت: متأسفانه تمام روغن‌هایی که در داخل کشور استفاده می‌شود تراریخته هستند و کسی درباره این مسئله واکنشی نشان نمی‌دهد، اما زمانی که گفته می‌شود پنبه تراریخته کشت و کار شود که حتی مصرف مستقیم انسانی و حیوانی هم ندارد، برخی واکنش نشان می‌دهند.

اصلاح ۲ رقم پنبه با استفاده از فناوری هسته‌ای

این مسئول به نقش انرژی هسته‌ای در اصلاح محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: به تازگی ۲ رقم پنبه به نام پرتو و تابان توسط انرژی هسته‌ای اصلاح ومعرفی شده است و سه رقم دیگر هم در دست ا قدام است که به زودی معرفی خواهد شد.

روشنی تأکید کرد:‌ نقش انرژی هسته‌ای در بخش کشاورزی بسیار است و از آن در اصلاح محصولات زراعی، کاهش ضایعات کشاورزی و کاهش مصرف آب و ده‌ها نمونه دیگر استفاده می‌شود.

وی افزود: متأسفانه برخی اسم انرژی هسته‌ای که می‌آید ذهن‌شان به سمت بمب اتمی منحرف می‌شود، در حالی که انرژی هسته‌ای مزایای بسیار زیادی در بخش کشاورزی دارد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری فارس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا