گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

صادرات ۲۴۱ میلیون دلاری صیفی‌جات در ۵ ماه

سخنگوی گمرک ایران گفت: در ۵ ماه اول سال جاری یک میلیون و ۹۴ هزار و ۵۳۹ تن انواع صیفی‌جات به ارزش ۲۴۱ میلیون و ۱۶۷ هزار و ۵۱۲ دلار صادرات انجام شده است.

به گزارش روز شنبه گمرک ایران، «سید روح اله لطیفی» با بیان اینکه ایران به دلیل داشتن آب و هوای متنوع یکی از بزرگترین تولیدکنندگان صیفی جات در جهان شناخته می‌شود، تصریح کرد: ایران پنجمین کشور صادرکننده صیفی‌جات در جهان و اولین کشور در خاورمیانه است و بیشتر کشورهای اطراف مصرف‌کننده صیفی‌جات ایران هستند.

وی افزود: تقریبا بیش از سه میلیارد دلار میزان تجارت صیفی‌جات سالانه در کل جهان است که صادرات ۲۴۱ میلیون دلاری ایران در پنج ماه نخست امسال می‌تواند با برنامه‌ریزی، مدیریت صادرات، بسته‌بندی مناسب و استفاده از حمل و نقل سریع و محل نگهداری استاندارد، افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

لطیفی اظهار داشت: البته طیف محصولات صیفی بسیار متنوع است و شامل هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک، کدو، بادمجان، فلفل، کلم، ذرت، کرفس، باقلا، لوبیا سبز، گوجه فرنگی و انواع قارچ  است که در ۵ ماه اول سال ۹۹ صادراتی بالغ بر یک میلیون و ۹۴ هزارو ۵۳۹ تن برابر با ۲۴۱ میلیون و۱۶۷ هزارو ۵۱۲ دلار  صادر شد.

سخنگوی گمرک با بیان اینکه ۳۷ کشور جهان مانند انگلستان، کانادا، استرالیا، بحرین، آذر بایجان، آلمان، روسیه، مجارستان، قزاقستان، لهستان، کویت، امارات، قطر، ترکیه، نروژ ، عمان، عراق مقاصد صادراتی صیفی جات ایران بودند تاکید کرد: در این میان اصلی‌ترین مقصد، عراق با بیش از ۱۰۹ میلیون و۵۱۱ هزار و ۷۹۹ دلار بوده و پس از آن کشورهای امارات متحده عربی با ۵۳ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۳۲۴ دلار و عمان با ۱۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۱۱۰ دلار هستند.

به گفته وی، در حال حاضر آلمان بزرگ‌ترین کشور وارد کننده صیفی‌جات در جهان است و بعد از آن روسیه، عراق و فرانسه، بلژیک، سوئد، استرالیا، ایتالیا، پاکستان، قطر، کویت، امارات، عمان، آذربایجان، ترکمستان، تاجیکستان جزو بزرگ‌ترین کشورهای وارد کننده صیفی‌جات در جهان محسوب می‌شوند.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا