گروه مشاوران برندینگ فراسو
دامدانستنی‌ها

تعیین سن گاو و گوسفند از روی دندان و شاخ

اگر تا به حال این را در ذهن داشته اید که چگونه می توان سن گاو ها و گوسفندان را مشخص کرد باید به شما بگوییم که همانطور که سن درختان از تعداد ریشه آن تشخیص داده می شود.

تشخیص سن دقیق گاو با نگاه کردن به دندان های آن

هنگامی که گوساله به دنیا می آید در همان ابتدای کار ۶ تا ۸ دندان پیشین دارد که تا نیمه روی آن را لثه گرفته است. اما پس از دوازده روز لثه ها از روی دندان های مرکزی و پس از سه هفته از روی دندان های میانی و کناری تحلیل می رود.

  • در ۱.۵ ماهگی اولین ساییدگی دندان ها انجام می شود. البته این تنها دندان شیری گوساله می باشد.
  • در ۲ ماهگی دندان های وسطی ساییده می شود.
  • در ۲.۵ ماهگی دندان های جانبی
  • در سه ماهگی دندان ها پیشین گوشه ای دیده می شود.

تعیین سن گاو از روی شاخ آن

طول شاخ در سه ماهگی دو سانت می باشد . پس از رسیدن شاخ گاو به هشت سانت گوساله در ۹ ماهگی است. یعنی به طور معمول هر ماه یک سانتی متر طول شاخ افزایش می یابد. البته در گاوهای ماده در پایان آبستنی این رشد متوقف می شود و پس از پنج تا هشت ماه مجددا شروع می شود. که پس از آن شروع ایجاد حلقه می باشد.

اولین حلقه شاخ بین ۲.۵ تا ۳ سالگی ظاهر می‌شود. برای هر گوساله‌زائی یک حلقه‌ی جدید اضافه می‌شود. بنابراین سن یک گاو را می‌توان با اضافه كردن یک یا دو سال به تعداد حلقه‌های شاخ محاسبه نمود.

تعیین سن گوسفند و بز باتوجه به شاخ

در حالت معمول طول شاخ در سه ماهگی حدود ۲ سانتی‌متر است و سپس تا بلوغ جنسی در هر ماه یک سانت افزایش می‌یابد. بنابراین شاخی به طول ۸ سانتی‌متر مطابق با سنی حدود ۹ ماه است. در گاوهای ماده رشد شاخ‌ها در مراحل پایانی آبستنی و شروع شیرواری آهسته می‌گردد و مجددا در طی پنج تا هشت ماه متعاقب از شیر گرفتن گوساله، تسریع می‌شود. این امر منجر به وجود آمدن یک حلقه شاخ می‌شود. اولین حلقه شاخ بین ۲.۵ تا ۳ سالگی ظاهر می‌شود. برای هر گوساله‌زائی یک حلقه‌ی جدید اضافه می‌شود. بنابراین سن یک گاو را می‌توان با اضافه كردن یک یا دو سال به تعداد حلقه‌های شاخ محاسبه نمود.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا