گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

احتمال ورود ملخ صحرایی به کشور در اواخر بهمن‌ماه

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از احتمال ورود ملخ صحرایی در اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه سال جاری به نوار جنوبی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کیخسرو چنگلوایی در خصوص احتمال ورود ملخ صحرایی به کشور گفت: با توجه به آنالیز وضعیت کنونی ملخ صحرایی در مناطق تولید مثل زمستانه در کشورهای شاخ آفریقا و شبه جزیره عربستان تحلیل دفتر مرکزی کنترل ملخ صحرایی فائو و شرایط آب و هوایی به احتمال زیاد از اواخر بهمن ماه سال جاری تا اوایل اسفند، حمله سراسری دسته‌جات ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به سمت نوار جنوبی کشورمان آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات بر اهمیت فعال کردن شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی و ردیابی تاکید و اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای پایش و مبارزه بهنگام با این آفت بر لزوم اجرای موارد زیر تاکید می‌شود. به منظور پیگیری ردیابی و پیشرفت مطلوب عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی سریعاً نسبت به تشکیل جلسات منظم و هفتگی ستاد ملخ صحرایی استان با دستور کار مدیریت ملخ صحرایی اقدام و خلاصه صورت جلسات مصوبات و نتایج اقدامات انجام شده را به سازمان حفظ نباتات کشور و دفتر وزارتی ارسال کنند.

وی با تاکید بر استفاده از کلیه امکانات اجرایی استانی جهت آمادگی مبارزه با ملخ صحرایی اظهار داشت: کلیه امکانات اجرایی استان به همراه نیروهای کارآمد و باتجربه را با در نظر گرفتن سطوح آلوده و قابل مبارزه بسیج و در راستای کنترل بهینه و مؤثر آفت به کار گرفته شوند و مسئولان ذی‌ربط در آن سازمان و مدیریت شهرستان‌ها نسبت به تأمین امکانات و اعتبارات لازم از استانداری و فرمانداری مربوطه اقدام کنند. از امکانات سمپاش و خودروی صحرایی سازمان جنگل‌ها و مراتع در استان خود در صورت لزوم استفاده کنند در صورت گسترش آلودگی آفت در سطح استان لازم است با استفاده از تمامی ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های موجود در استان و در صورت لزوم نیروهای نظامی و انتظامی سپاه ارتش و بسیج جهت مبارزه با ملخ صحرایی اقدام شود.

این مقام مسئول در پایان رعایت دستورالعمل فنی اجرایی مبارزه با ملخ صحرایی ارسالی از سازمان حفظ نباتات کشور در کلیه مراحل مبارزه را لازم‌الاجرا دانست و تصریح کرد: مسئولیت اجرایی و مدیریت و کنترل آفت مذکور در استان به عهده رئیس سازمان استان و در شهرستان‌ها به عهده مدیر مربوطه و مسئولیت تمام موارد فنی عملیات مبارزه به عهده مدیر حفظ نباتات استان است.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا