اخبار و رویدادها

کشت سیب زمینی بنفش برای اولین بار در کردستان

مدیر جهاد کشاورزی قروه گفت: یکی از کشاورزان پیشرو در این شهرستان برای اولین بار اقدام به کشت سیب زمینی بنفش که دوره رشد کوتاهتری نسبت به سایر ارقام دارد، در اراضی خود کرده است.

خسرو کریمی‌پناه،در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این کشاورز قروه‌ایی در سال زراعی جاری حدود پنج هزار مترمربع (نیم هکتار) از اراضی زارعی خود در روستای کبودخانی را به کشت این محصول اختصاص داده که مورد توجه مصرف کنندگان نیز قرار گرفته است.

وی افزود: این نوع سیب زمینی دوره رشد کوتاهتری نسبت به سایر ارقام سیب زمینی کشت شده در منطقه داشته و میزان مصرف آب کمتر و قیمت بیشتری هم در بازار را دارد و با افزایش ذائقه مردم برای مصرف این نوع محصول در آینده شاهد افزایش کشت آن خواهیم بود.

کریمی پناه اضافه کرد: سیب زمینی بنفش یکی از هزاران گونه سیب زمینی است که به تازگی بخاطر خواص و رنگ جذاب محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد و از مهمترین خواص آن می‌توان به خاصیت ضد سرطان بودن و ضد آب مروارید و دیابت آن اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی قروه با بیان اینکه اندازه این سیب زمینی  متوسط بوده و برای کشت و مصرف خوراکی مناسب است، یادآور شد: این نوع سیب زمینی را می‌توان به صورت سرخ شده،  پخته و پوره مصرف کرد که ۲ تا سه برابر بیشتر از دیگر انواع سیب زمینی آنتی اکسیدان دارد.

وی تاکید کرد: میزان مواد ضداکسیده شده که در این سیب زمینی وجود دارد با  انار و توت برابری می کند و کاملاً مغذی بوده و دارای خواص ضد سرطانی است و این محصول رنگ و طعم متفاوتی ندارد اما بدلیل وجود آنتوسیانین‌ها به هضم غذا کمک کرده و دارای خواص ضدالتهابی نیز هست.

مدیر جهاد کشاورزی قروه با بیان اینکه سیب زمینی بنفش طبق تحقیقات انجام شده می‌تواند کمک زیادی به کنترل فشارخون کند، گفت: در یک مطالعه تحقیقاتی تعدادی از بزرگسالان مبتلا به فشارخون به مدت چند هفته وادار به مصرف ۲۵۰میلی لیتر آب سیب زمینی بنفش کردند که فشارخون سیستولیک این افراد در پایان دوره آزمایش بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

کریمی پناه افزود: یکی از مزایای استفاده از سیب زمینی بنفش این است که تاثیر مثبتی بر روی فعالیت مغز دارد و محققان دریافته‌اند که آنتوسیانین‌های آن سبب کاهش التهابی می‌شود که بر روی عملکرد شناختی مغز تاثیر دارد و از طرفی عصاره سیب زمینی شیرین بنفش، توان بالقوه‌ای برای تقویت عملکرد حافظه داشته و روی مغز تاثیر دارد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا