گروه مشاوران برندینگ فراسو
روستاها

ایران زیباست؛ مجموعه تاریخی “کردشت”

مجموعه تاریخی کردشت مربوط به دوران صفویه و قاجاریه در روستای تاریخی کردشت از بخش مرکزی شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی واقع شده است که سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است.

مجموعه تاریخی کردشت مربوط به دوران صفویه و قاجاریه در روستای تاریخی کردشت از بخش مرکزی شهرستان جلفا در آذربایجان شرقی واقع شده است که سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی است.

آثاری همچون حمام تاریخی، چهارباغ، شاه نشین، یخچال، مسجد تاریخی غریب و کوشک در دوران صفوی بنا شده ولی بعدا در دوره قاجار به دلیل وقوع جنگ‌های ایران و روسیه در زمان ولیعهدی عباس میرزا، ضمن مرمت آثار قبلی، آثاری همچون دیوار، برج  باروها و اصطبل، انبار، ساخلوی نظامی و دروازه ها بنا شد.

موقعیت این روستا و مجموعه کردشت، در ساحل جنوبی رودخانه ارس و در امتداد رودخانه در جهت غرب به شرق کشیده شده، حمام کردشت در دوره صفویه حمام خانی بود و فقط پادشاهان حق استفاده از آن را داشتند . ولی پس از دوره صفویه و در آغاز دوره قاجاریه ، این بنا به دستور پادشاه وقت (آقا محمدخان قاجار) تغییراتی را به خود دید و از آن پس برای استفاده عموم مردم دایر گردید . اما پس از گذشت چندین سال و به دلیل عدم رسیدگی به این بنا در معرض تخریب قرار گرفت و مردم دیگر از آن استفاده نکردند و به حمامی متروکه تبدیل شد. پس از این تاریخ این بنا به یکی از ابنیه تاریخی آذربایجان تبدیل شد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا