گروه مشاوران برندینگ فراسو
دامدانستنی‌ها

اهمیت مواد معدنی در خوراک دام

مواد معدنی نقش حیاتی در سلامت حیوان دارند بنابراین حفظ سطح مواد معدنی متناسب در رژیم خوراک گلۀ گاوتان می تواند تضمینی برای سلامت دام، رشد خوب و سودآوری شما باشد.

مواد معدنی نقش حیاتی در سلامت حیوان دارند بنابراین حفظ سطح مواد معدنی متناسب در رژیم خوراک گلۀ گاوتان می تواند تضمینی برای سلامت دام، رشد خوب و سودآوری شما باشد.
البته بایستی خاطر نشان کرد که شما باید حتماً میزان مواد معدنی مورد نیاز برای بدن دام خود را بدانید و مرز بین کمبود مواد معدنی و مقدار مازاد را بشناسید چرا که همانطور که مازاد آن هم می تواند برای بدن سمی و خطرناک باشد.
نشانه های کمبود مواد معدنی در گله تان ممکن است متفاوت باشد برخی از این نشانه ها در زیر عنوان شده است.
سلامت گله
پیش از هر چیز سلامت و سابقۀ گله بایستی مورد توجه قرار گیرد – تمامی مواردی مثل زاد و ولد، زایمان موفق ، بروز لنگی ، ورم پستان و غیره.
توصیه می شود که برای اندازه گیری سطح مواد معدنی در خون و شیر گله از آنها آزمایش گرفته شود.
اندازه گیری مقدار مواد معدنی زیر در نمونه گیری توصیه می شود:
-مس
-منیزیم
-فسفر
-کبالت
-کلسیم
-ید
-سلنیوم
-روی
تعیین سطح مواد معدنی با نمونه گیری از کبد توسط یک دامپزشک ماهر نیز می تواند صورت گیرد.
رژیم خوراکی گله
پس از بررسی وضعیت سلامت گله، نوبت به الگوی خوراک دام می رسد.
یک رژیم خوراک غنی از مواد معدنی می تواند از طریق علوفه و آب آشامیدنی صورت گیرد. برچسب روی تمامی مکمل ها نیز بایستی مطالعه شود تا از سطح هر کدام از مواد معدنی موجود در آن باخبر شوید.
از جمله مواد معدنی که باید به اندازۀ آن توجه شود مولیبدنم (molybdenum) است که می تواند بازدارندۀ مس گردد و متعاقباً منجر به رشد و فحل ضعیف در حیوان گردد؛ سطح پتاسیم را کاهش دهد که خود منجر به جذب ضعیف منیزیم شده و اسپاسم عضلانی و تب شیر را به دنبال داشته باشد.
کارشناسان توصیه می کنند پس از آنکه سلامت گله و رژیم خوراک آن برای شما مشخص شد، فرمول جیره نویسی برای مواد معدنی و مغذی مورد نیاز گله تان داشته باشید. این کار به بهینه شدن سلامت ، تولید و بازدهی بسیار کمک خواهد کرد. و پس از آن ارزیابی نحوۀ خوراندن این مواد به حیوانتان اهمیت دارد.
شاید پیش خودتان بپرسید :
آیا به تمام حیوانات گله به اندازۀ نیازشان مواد معدنی می رسد؟
آیا ممکن است برخی بیشتر از نیاز و برخی کمتر از نیازشان مصرف کنند؟
تغذیۀ گله با مواد معدنی مورد نیازشان در گرفتن بهترین نتیجه و سودآوری بالا بسیار مؤثر است اما تغذیه با مواد معدنی مورد نیاز با توزیع غیر یکنواخت – به نحوی که به برخی بیش از حد نیاز و به برخی کمتر از نیازشان برسد – می تواند مسائل و مشکلاتی به دنبال داشته باشد بنابراین نحوۀ ارائه نیز بسیار مهم است.
کارشناسان برای رفع این مشکل، توزیع کنندۀ اتوماتیک را پیشنهاد می دهند.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
itpnews
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا