گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

رعایت الگوی کشت راهکار برون رفت از مشکل کم آبی در همدان است

رییس جهادکشاورزی شهرستان همدان گفت که تغییر الگوی کشت بهترین راهکار برای مقابله با مشکلات و محدودیت های ناشی از کم آبی و همچنین استفاده مطلوب و بهینه از منابع و سفره های زیرزمینی است.

«احمد قدیمی» روز پنج‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در همین ارتباط رعایت الگوی کشت به عنوان مهم‌ترین برنامه در زمینه کاهش مشکلات ناشی از کم آبی سال زراعی جاری در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار دارد.

وی اظهار داشت: به منظور استفاده بهینه از منابع آبی و با توجه به کاهش بارندگی ها و در راستای رعایت الگوی کشت، برنامه و طرح هایی دراین زمینه برای اجرا برنامه ریزی شده است.

رییس جهاد کشاورزی شهرستان همدان تاکید کرد: ۱۹ هزار و ۱۶۹ هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان همدان به سیستم‌های نوین آبیاری و کم فشار مجهز شده و اجرای این طرح در ۵۷۰ هکتار دیگر نیز برای سال جاری برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت سیر در شهرستان همدان حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار، کلزا ۲۷۵ هکتار و گلرنگ ۱۹۰ هکتار است، گفت: در همینی زمینه کشاورزان این شهرستان به کشت محصولات کم آب بر مانند سیر، کلزا، گلرنگ و زعفران تشویق می شوند.

رییس جهادکشاورزی شهرستان همدان با توصیه کشت محصولات مقاوم و دارای تحمل شرایط خشکسالی، افزود: افزایش بهره وری از منابع موجود در تولیدات محصولات زراعی مهم ترین مزیت رعایت الگوی کشت در حوزه اقتصاد کشاورزی است.

قدیمی افزود: درهمین ارتباط طبقه بندی محصولات زراعی استان همدان به «راهبردی و منطقه ای» از دیگر برنامه های مهم سازمان جهادکشاورزی برای کاهش مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح ها منجر به افزایش درآمد کشاورزان و در نهایت حفظ منابع و عوامل تولید و رونق اقتصادی در این بخش می شود، گفت: تنوع بخشی به ارقام و محصولات زراعی، بکارگیری دانش فنی جدید و انتقال آن به بهره برداران، رعایت تاریخ کشت، تهیه و ترویج ارقام مناسب از جمله طرح ها و برنامه های سازمان جهادکشاورزی برای رونق اقتصادی و افزایش درآمد کشاورزان است.

سطح زیرکشت(اراضی زراعی و باغات) سالانه و دائمی شهرستان همدان ۸۶ هزار و ۱۹۳ هکتار است.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا