گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

آبخیزداری؛ توصیه دانشمندان برجسته دنیا برای مقابله با خشکسالی و کم‌آبی

۱۲۰۰ کارشناس معتبر در ۸۰ کشور جهان اجرای پروژه‌های آبخیزداری را از عوامل مؤثر برای مقابله با چالش کم‌آبی در کشورهای مختلف عنوان کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده معجزه آبخیزداری»؛ امروزه افزایش جمعیت و رشد فزاینده صنعت و مسائل آب‌وهوایی بسیاری از کشورهای دنیا را با مشکل کم‌آبی مواجه کرده است؛ به‌طوری که چالش تأمین آب برای مصارف مختلف شرب، صنعت، کشاورزی و محیط زیست به‌عنوان دغدغه اصلی دولتمردان در کل دنیا مطرح است و راهکارهای متفاوتی برای غلبه بر این مشکل، توسط دانشمندان مطرح شده است.

**نمک‌زدایی از آب دریا

یکی دیگر از راه‌های مقابله با کم‌آبی در دنیا که در این گزارش پایگاه خبری «سرکل آوبلویک» بدان اشاره شده است نمک‌زدایی از آب دریاست؛ بر اساس مطالعات این کارشناسان نمک‌زدایی از آب دریا اگرچه نیاز به انرژی زیادی دارد اما به‌عنوان یک راهکار برای مقابله با کم‌آبی می‌تواند اجرا شود، امروز در خاورمیانه سرمایه‌گذاری زیادی برای استفاده از آب دریا انجام شده است. عربستان سعودی نمک‌زدایی از آب دریا را با استفاده از انرژی خورشیدی انجام می‌دهد، در این میان انگلیس یک رویکرد متفاوتی را آغاز کرده است و در قطعات کوچک‌تر این کار را برای بخش کشاورزی انجام می‌دهد.

براساس آماری که در تحقیق ژورنال بین‌المللی محیط زیست در‌ سال ۲۰۱۲ میلادی موجود است در کشورهای حاشیه خلیج فارس بیشتر واحد‌های شیرین‌سازی آب با واحد تولید برق ترکیب شده‌اند. در این‌ سال ۱۹۹ واحد آب‌شیرین‌کنی در خاورمیانه و ۳۸ پروژه درحال ساخت در منطقه وجود داشت. کل ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا در این منطقه سالانه ۵‌هزار‌ میلیون مترمکعب در روز است، به‌بیان دیگر  حدود ۴۵درصد تولید آب شیرین دریا در این منطقه انجام می‌شود. در این سال، در منطقه خاورمیانه ۳۵درصد آب‌شیرین‌کن‌ها به امارات متحده عربی، ۳۴درصد به عربستان، ۱۴درصد به کویت، ۸درصد به قطر، ۵درصد به بحرین و ۴درصد به عمان اختصاص داد.

**اختراع فناوری‌های جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آب
از راهکارهای دیگر مقابله با بحران کم‌آبی که توسط دانشمندان مطرح شده است، اختراع فناوری‌ها تکنولوژی‌های جدید جمع‌آوری و ذخیره‌سازی آب است. این تکنولوژی‌ها، در مناطقی که سفره‌های زیرزمینی در حال خشک شدن هستند و بارندگی در این مناطق غیر قابل پیش‌بینی است، بسیار مهم است، از جمله این فناوری‌ها که کشور جمهوری اسلامی ایران مبدع آن است و توسط ایران به دنیا معرفی شده است، آبخوانداری یا پخش سیلاب است که مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران در دنیا واقع شده است.

**بازچرخانی پساب‌ها

بازچرخانی پساب‌ها از دیگر راهکارهای مقابله با تنش آبی در دنیا است؛ به‌طوری که بسیاری از کشورها مانند آمریکا، فرانسه، انگلیس، سنگاپور و… تلاش می‌کنند با بازچرخانی پساب کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ میزان وابستگی به مصرف آب را کاهش دهند و در زمینه تأمین نیاز آبی خودکفا شوند، البته تأمین آب برای آنها به‌معنای خودکفایی در محصولات شرکت‌ها هم می‌تواند باشد.

همچنین کاهش مصرف آب شرکت‌ها و صنایع نیز می‌تواند نقش مهمی در مقابله با چالش کم‌آبی در دنیا داشته باشد؛ بر اساس گزارش پایگاه خبری «سرکل آوبلویک»، حدود ۲۵ درصد از مصرف جهانی آب در بخش صنایع است، بنابراین بخش زیادی از آب به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت استفاده می‌شود، با بهینه‌سازی تکنولوژی می‌توان مصرف آب در این بخش را کاهش داد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری تسنیم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا