گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

چگونه با آفت «پِسیل» درختان زیتون مبارزه کنیم؟

درختان زیتون استان سمنان در ۲ سال اخیر با شدت بیشتر درگیر آفت «پِسیل» شدند. به گفته کارشناسان در باغ‌ها از طریق سمپاشی در زمان‌های مشخص و برای درختان خانگی با راهکار ساده پاشش مخلوط آب و صابون باید با آن مبارزه کرد.

به گزارش ایرنا، آفت پسیل از آفت های مکنده است که با تغذیه از شیره گیاهی باعث رنگ پریدگی، کوچک ماندن، پیچیدگی و تغییر شکل برگ شده و ضعف و زردی درخت را به دنبال دارد و در نهایت باعث کاهش چشمگیر کمیت و کیفیت محصول شده و اقتصاد کشاورز را تحت ثاثیر قرار می‌دهد.

براساس آمارها سمنان از لحاظ عملکرد میزان تولید زیتون در هر هکتار جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود و و توسعه‌ باغ‌های زیتون در استان در دستور کار قرار دارد، اما آفت پسیل می‌تواند دستاورد کشاورزان استان سمنان در زمینه عملکرد در واحد سطح را تحت تاثیر قرار دهد و از این رو مبارزه با این آفت با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی نکته‌ای مهم است.

وسعت باغ‌های زیتون استان سمنان پنج هزار و ۵۰۰ هکتار است که از این وسعت چهار هزار و ۳۵۰ هکتار دارای درختان زیتون بالغ است و بیشترین وسعت باغ‌های زیتون مربوط به شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه است.

مبارزه موثر با آفت پسیل در گرو توجه به زمان است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تاکید بر مبارزه با آفت پسیل در زمان مناسب، گفت: مرحله اول مبارزه با آفت پسیل زیتون اسفند و مرحله دوم فروردین ماه است که زمان مناسب مبارزه با آفت و روش مناسب مبارزه به کشاورزان آموزش و اطلاع‌رسانی شده است.

عباس مشیریان در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: مرحله اول مبارزه با آفت پسیل درختان زیتون در باغ‌های استان در اسفند سال گذشته و مرحله دوم در فروردین امسال انجام شد و اکنون این آفت در باغ‌های استان کنترل شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان ادامه داد: مبارزه با آفت پسیل در مرحله اول با استفاده از نوعی روغن انجام می‌شود و اگر تکثیر آفت زیاد باشد مبارزه به صورت شیمیایی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد:  اگر آفت پسیل در آستانه خسارت اقتصادی به درختان زیتون باشد هرس پاجوش به منظور قطع شاخه‌های آلوده انجام می‌شود.

وی بیان کرد: رطوبت هوا مانع از طغیان آفت‌ها از جمله آفت پسیل درختان زیتون می‌شود و امسال به دلیل شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی تکثیر این آفت زیاد شده، اما در حد کنترل است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: بیشترین وسعت مبارزه با آفت پسیل مربوط به باغ‌های زیتون در شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه بوده و اکنون این آفت در باغات کنترل شده است.

مشیریان اضافه کرد: بیشترین وسعت باغ های زیتون در استان سمنان مربوط به شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه است که به همین میزان وسعت مبارزه با آفت پسیل نیز بیشتر است.

ضرورت فضای مناسب برای پرورش درختان مثمر در باغ‌ های کشاورزی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: محیط مناسب برای رشد و پرورش درختان مثمر مانند درختان زیتون باغ‌های کشاورزی است، چرا که درختان مثمر نیازمند مراقبت هستند و افرادی که اقدام به کاشت در فضای خانگی می‌کنند از این مراقبت‌ها بی اطلاع هستند.

وی ادامه داد: افراد با پرورش گیاهان مثمر در فضاهای خانگی و به دلیل عدم آگاهی از مراقبت‌های مورد نیاز درخت زمینه‌ساز انتشار آفت می‌شوند.

وی اضافه کرد: کاشت درخت زیتون به عنوان یک درخت مثمر در فضای شهری و فضای خانگی مورد تایید نیست چرا که علاوه بر نقش موثر در انتشار آفت، به دلیل قرارگیری در معرض آلایندگی ناشی از آمد و شد خودروها از لحاظ بهداشتی مصرف آن مشکل دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تاکید کرد: با توجه به نیاز درختان مثمر به نگهداری خاص ضرورت دارد درختان مثمر در باغ‌های کشاورزی کاشته شود.

 

پاشش آب و صابون راهکار ساده مقابله آفت درختان زیتون در فضای شهری

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: آفت پِسیل زیتون با راهکار ساده و پاشش مخلوط آب و صابون گیاهی بر روی درختان زیتون در فضای خانگی و شهری از بین می‌رود.

مهدی قرائیان ابراز داشت: پسیل آفت جدید در بین درختان زیتون به شمار می‌رود که کنترل آن کار سختی نیست و  این آفت به راحتی با سمپاشی و یا شستن درختان با آب و صابون گیاهی و یا حتی فقط آب از بین می‌رود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: سمپاشی برای از بین بردن آفت پسیل زیتون در درختان خانگی ممکن است روشی گران و شیمیایی باشد اما شستن درخت حتی با آب خالی راهکاری ساده و ارزان است که آفت را از بین می‌برد.

وی بیان کرد: اگر آفت پسیل زیتون کنترل نشود در بین درختان گسترش می‌یابد و باغ‌های زیتون را آلوده می‌کند، بنابراین انتظار می‌‎رود کشاورزانی که باغ های در مقیاس بزرگ دارند سمپاشی را جدی بگیرند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سمنان از لحاظ عملکرد میزان تولید زیتون در هر هکتار جزو استان‌های برتر کشور محسوب می‌شود و و توسعه‌باغ‌های زیتون در استان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، افزایش برداشت و توسعه باغ‌های زیتون، خودکفایی کشور در تامین روغن مصرفی داخل و بی نیازی از واردات مواد اولیه این نوع روغن را رقم می‌زند که در این زمینه سمنان از استان‌های پیشرو به شمار می‌رود چرا که عملکرد برداشت زیتون در باغ‌های استان سمنان در حدود یک تن و ۹۰۰ کیلوگرم در هر هکتار است که از لحاظ عملکرد در واحد سطح، جزو استان‌های برتر کشور است و ضرورت دارد اکنون با تلاش بیش از پیش در زمینه مبارزه آفت پسیل خدشه‌ای در عملکرد استان ایجاد نشود.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا