گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

نخستین میوه بهاره مازندران وارد بازار شد

توت‌فرنگی به عنوان نخستین میوه بهاره استان مازندران همزمان با برداشت نوبرانه آن در منطقه بهنمیر شهرستان بابلسر وارد بازار مصرف شده است.

به گزارش ایرنا، برداشت محصول توت فرنگی در مازندران همه ساله از نیمه دوم فروردین آغاز می شود و تا پایان خرداد ادامه می یابد و طبق بررسی های صورت گرفته قیمت توت فرنگی نوبرانه در بازار استان اکنون هر کیلو ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است.

کارشناس امور باغبانی جهاد کشاورزی مازندران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار این که امسال سطح زیر کشت توت‌فرنگی با افزایش ۱۰۰هکتاری نسبت به سال گذشته به یکهزار و ۶۰۰ هکتار رسیده است، گفت: به دلیل قیمت مناسب این میوه پرطرفدار بهاره به عنوان نخسیتن میوه فصل، کشاورزان با تغییر نوع کشت از سیفی جات به کشت توت فرنگی روی آوردند.

حسین مولایی با توضیح این نکته که روش کشت تونل پلاستکی خطر سرمازدگی به کشت توت فرنگی را به مراتب کم می کند، افزود: از طرفی با این روش مقدار تولید زودرس و نوبرانه امسال به مراتب بیشتر شده است.

وی خاطر نشان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته امسال توت فرنگی نوبرانه مازندران سر مزرعه تا ۴۰ هزار تومان از کشاورزان خریداری می شود که این قیمت نسبت به سال گذشته در هر کیلو ۱۰ هزار تومان بیشتر نشان می دهد.

وی پیش بینی کرد امسال مقدار تولید توت فرنگی به ۱۶هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته یکهزار تن بیشتر است، اظهار داشت: البته طبق تجربه سالهای گذشته قیمت این میوه از اواسط اردیبهشت با افزایش عرضه تا ۶۰ درصد نسبت به قیمت فعلی پائین می آید.

این کارشناس باغبانی مازندران تعداد بهره برداران توت فرنگی در مازندران را چهارهزار نفر عنوان کرد و گفت: تغییر کشت از سنتی به روش های نوین سبب شد تا با استفاده از عملیات تقویت خاک ، پوشش پلاستیک روی زمین و اصلاح بذر در ۹۵ درصد مزارع، علاوه بر افزایش میزان تولید و زودرس کردن برداشت ،کیفیت تولید نیز بالا برود.

وی بالا رفتن کیفیت تولید و ماندگاری طولانی محصول توت فرنگی را از مزایا کشت نوین برشمرد و اظهار داشت: ،بابلسر، جویبار و آمل بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی استان مازندران را دارند.

این کارشناس کشاورزی مازندران به اهمیت رعایت مقولات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: کشاورزان باید علاوه بر رعایت فاصله و به کارگیری کارگران بومی حتما از دستکش هنگام برداشت استفاده کنند.

توت فرنگی میوه ای است که هر چه بیشتر نور آفتاب دریافت کند ، رنگش قرمزتر ، مزه‌ای شیرین‌تر ، کیفیتش بیشتر و خوش طعم تر می شود.

از یک بوته توت‌فرنگی تا سه مرحله برداشت می شود و متوسط برداشت توت فرنگی در هر هکتار ۱۰ تن است.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا