گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

مشکلات تولید را به جای انکار کردن رفع کنیم

درحالی که تولید برخی کالاهای اساسی و مواد غذایی مصرفی مردم با مشکل مواجه است، اصرار بر انکار این مشکلات توسط مسئولان، باعث عدم چاره اندیشی برای رفع آنها شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب همواره در ۴ دهه گذشته  بار‌ها در بیاناتشان به اهمیت بخش کشاورزی و به‌ویژه خودکفایی و «امنیت غذایی» اشاره کرده‌اند.

ایشان در سالیان گذشته به  دفعات و به‌صراحت فرموده‌اند که ایران می‌تواند بیشتر از جمعیت خود  غذا تولید کند؛ خواسته معظم له از یک دستور ساده فراتر بوده است، ‌ایشان حتی در دولت اول سازندگی از هیئت دولت می‌خواهند که با توجه به اهمیّت و اولویت بخش کشاورزی، همه کابینه در خدمت بخش کشاورزی باشند و پس از رونق سریع این بخش به فعالیت‌های تخصصی برگردند و آن را ادامه دهند.

براساس آمار‌های به دست آمده،  بخش کشاورزی در سال گذشته نه تنها نتوانسته رکورد مطلوبی از خود به جای بگذارد بلکه باعث شده در تهیه و تامین مواد غذایی ضروری برای بخش بزرگی از اقشار جامعه با چالش‌های جدی روبرو  شود  و حتی علی‌رغم اصرار مسوولان به عدم کمبود مواد غذایی در مقاطعی مجبور به ورادات همان کالاها شدند.

نابسامانی‌هایی که این روز ها در تولیدات بخش کشاورزی شاهد هستیم را می‌توان در ضعف مدیریت، عدم برنامه ریزی مناسب و پرداختن به مسایل جزیی و رها کردن مسایل اساسی و زیر ساخت های بخش کشاورزی جستجو کرد.

رهبر معظم انقلاب در اسفند ماه سال قبل و در مراسم روز درختکاری نسبت به افزایش قیمت‌ها محصولات کشاورزی اشاره داشتند و خواستار رسیدگی مسئولان به این موضوع شدند.

برخی نمایندگان مجلس سوءمدیریت های این روز های بخش کشاورزی را عاملی می دانند که باعث شده خود کفایی گندم دچار چالش شود و مجبور به واردات این محصول برای ذخایر استراتژیک شویم؛ تولید شکر نیز از خودکفایی به واردات رسید ،بازار مرغ نیز این روز ها به دلیل کبود تولید و عرضه در بازار، مصرف کنندگان را با سرگردانی مواجه کرده است.

نهاده های دامی با وجود اینکه برای واردات آنها  ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می یابد  اما  بر روند توزیع آنها نظارت کافی صورت نمیگیرد و توزیع نا مناسب آن‌ها در مرغداری‌ها و دامداری‌ها، منجر به  آشفتگی در قیمت نهاده، بازار افسار گسیخته محصولات پروتئینی و لبنی شده است.

عدم اعمال اختیارات در قانون تمرکز و نبود نظارت مناسب بر صادرات و واردات محصولات کشاورزی منجر شده که ایران تبدیل  به بزرگترین واردکننده این محصولات اساسی و استراتژیک  در جهان شده  و محصولات جدیدی به صورت قانونی و غیرقانونی به کشور وارد شده است.

انکار کردن مشکلات و کمبود تولید به جای رفع مشکلات حاصل تفکر مدیریتی در دولت است که نمی تواند بخش کشاورزی را  از این شرایط سخت عبور دهد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری تسنیم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا