گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

شکوفایی ریزجلبک‌ها با تصاویر ماهواره‌ای رصد می‌شود

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ـ بندرعباس، از بررسی شکوفایی ریزجلبک‌ها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

محمد صدیق مرتضوی رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ـ بندرعباس، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با اشاره به اینکه در خلیج فارس و دریای عمان به تکرار، شکوفایی ریزجلبک‌ها به صورت تغییر رنگ آب همراه با خسارت ناچیز و یا حتی بدون اثرات مخرب بر آبزیان دیده شده، گفت: اثرات مخرب این پدیده ممکن است مرگ و میر انواع ماهیان، پرندگان دریایی و ساحلی، پستانداران دریایی و بی مهرگان آبزی و دیگر آبزیان باشد. البته علاوه بر آن در برخی موارد این پدیده با بوی بد همراه بوده که مشکلاتی برای مردم بومی منطقه ایجاد می‌کند.

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ـ بندرعباس افزود: به همین دلیل لزوم پایش پیوسته آبهای ساحلی به منظور شناسایی ریزجلبک‌های شکوفا شده و اقدام به موقع برای کاهش آنها که گاهی مضر هستند، بسیار مهم است.

مرتضوی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌ای با پوشش‌های منظم از محدوده‌های وسیع و قدرت تفکیک مکانی و زمانی مختلف، امکاناتی را فراهم می‌کند که با توجه به ویژگی‌های طیفی رنگدانه فتوسنتزی در سطح آب و امکان شناسایی آنها با تصاویر اپتیکی و پردازش آنها شکوفایی ریزجلبک را پایش کرد.

وی شناسایی گونه‌های عامل شکوفایی جلبکی از طریق نمونه برداری میدانی، تعیین پراکنش و تراکم جغرافیایی ریزجلبک‌ها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و ایجاد الگوریتم جدید در خلیج فارس بین داده‌های میدانی و ماهواره‌ای برای کلروفیل A، تراکم ریزجلبک و دما را از مهمترین اهداف پروژه بررسی شکوفایی ریزجلبکی در خلیج فارس و دریای عمان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای دانست.

این مقام مسئول عنوان کرد: برای انجام این پروژه ۳۱ ایستگاه به طور کلی مشغول به کار هستند که ۱۲ ایستگاه در آب‌های اطراف جزیره هرمز، لارک، قشم و بین قشم و بندرعباس، ۱۰ ایستگاه در خط ساحلی بندرعباس، ۶ ایستگاه در منطقه غرب استان از ملو تا بندر کنگ و ۳ ایستگاه در شرق در منطقه سیریک در نظر گرفته شده است.

مرتضوی با بیان اینکه نتایج آنالیزها در دی و بهمن سال ۱۳۹۹ حاکی از شکوفایی جلبکی با گستردگی کم و مدت کوتاه بود، گفت: افزایش تاثیر در ضریب خوداتکایی، صرفه جویی ارزی، اشتغال، تولید پایدار، آثار مثبت زیست محیطی و حفظ منابع پایه از مواردی است که اهمیت موضوع این طرح را توجیه می‌کند.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری فارس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا