گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

زعفران وامنان گلستان در یک قدمی تجاری‌شدن

عمر زعفران در روستای وامنان استان گلستان به حدود ۲۰ سال می‌رسد اما با وجود قدمت کم کشت، به دلیل مرغوبیت زمین در کنار همت اهالی و تولید نسبتا فراوان، چندی قبل پروانه کاربرد "علامت استاندارد اجباری" زعفران وامنان صادر شد و این محصول روستا در مسیر تجاری‌شدن قرار گرفت.

به گزارش ایرنا روستای کوهستانی وامنان از توابع شهرستان آزادشهر با آب و هوای معتدل در تابستان و سرد در زمستان افزون بر ۲ هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر ساکنان آن از طریق کشاورزی سنتی با کاشت گندم، جو و دامپروری به سختی امرار معاش می‌کردند اما زراعت زعفران و گرایش اهالی به ایجاد مزارع جدید در زمین‌های کوچک و بزرگ زعفران، نام این روستا را برسر زبان‌ها انداخت.

شاید بخت با آن ها یار بود که یکی از اهالی به فکر کشت زعفران افتاد و با کاشت طلای سرخ در گوشه باغچه خانه اش مسیر اقتصاد روستا را تغییر داد.

محصول و درآمد مناسب اهالی را وادار کرد به جای کاشت غلاتی که درآمدش به زحمت درو و جمع آوری‌اش نمی ارزید ، کاشت محصول جدید را امتحان کنند که نتیجه آن توسعه کاشت زعفران به حدود ۳۰۰ هکتار زمین این روستا است.

اهالی وامنان با کاشت زعفران به درآمد قابل قبولی رسیدند و علاوه بر ایجاد انگیزه در جوانان برای حضور در روستا، افراد مهاجرت کرده را هم ترغیب به دست کشیدن از زندگی شهری و بازگشت به روستا کردند.

وامنان حالا آن روستای بی نام و نشان ۲۰ سال قبل نیست؛ زعفران این روستا آرام آرام در حال تبدیل شدن به برندی جهانی است و از رقیبان داخلی سبقت گرفته و می خواهد به ویترین بازارهای اروپایی برسد.

زراعت زعفران وامنان در مسیر جهش تولید که طی سال های اخیر رو به توسعه گذاشته، با تلاش اعضای هیات مدیره شرکت تعاونی روستا و دریافت مجوز بسته‌بندی و برندسازی در مسیر رقابت با سایر برندهای داخلی و صادرات قرار گرفته است.

یکی از زعفران‌کاران وامنان گفت: سرمایه گذاری برای معرفی برند و بسته بندی محصول تولیدی این روستا، دغدغه بازاریابی در فروش را حل کرده و فرصت های شغلی جدید را در منطقه ایجاد خواهد کرد.

علی شاملو افزود: با فعالیت شرکت تعاونی زعفران‌کاران در حوزه بسته بندی و فروش، ترغیب سرمایه گذاران برای ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری این محصول بیشتر می شود.

وی بیان کرد: پیش از این، زعفران‌کاران وامنان محصول تولیدی خود را یا به صورت فله راهی بازارهای مشهد می کردند و یا به شرکت تعاونی روستا می فروختند که به دلیل سود بیشتر از فروش محصول به شرکت تعاونی، تمایل کشاورزان به این نوع فروش در سال های اخیر رو به افزایش است.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفران‌کاران وامنان هم گفت: جلوگیری از خام فروشی، افزایش سطح زیر کشت، سرمایه‌گذاری در کیفیت تولید محصول و ایجاد زمینه اشتغال برای افراد بیشتر با راه اندازی واحدهای بسته بندی، از جمله اهداف عرضه زعفران با برند وامنان است.

ذبیح‌الله عادلی افزود: تمامی مجوزهای لازم برای بسته بندی زعفران با برند وامنان و علامت استاندارد از دستگاه های مرتبط دریافت شده و محصول تولیدی شرکت نیز به زودی وارد بازار خواهد شد.

وی ادامه داد: تاخیر در عرضه زعفران با برند وامنان به بازار به خاطر نداشتن پروانه بهداشت و استاندارد بوده که به تازگی این مشکل رفع شد.

به گفته عادلی، شرکت تعاونی زعفران کاران وامنان با بیش از یک میلیارد ریال سرمایه افزون بر هزار عضو دارد.

نورمحمد کوچکی مدیر تعاون روستایی گلستان نیز گفت: سازمان ملی استاندارد در بهمن امسال برای تعاونی زعفران‌کاران روستای وامنان پروانه کاربرد “علامت استاندارد اجباری” صادر کرد.

پیش از این معاون مدیریت باغبانی جهادکشاورزی گلستان به ایرنا گفته بود: امسال گُل زعفران از سطح ۴۵۵ هکتار کشت‌زارهای استان و به طور عمده در آزادشهر، مینودشت، گالیکش و رامیان برداشت شد.

نویدرضا فرهانی با بیان اینکه هر ساله برداشت گُل زعفران در گلستان از آبان ماه آغاز می شود، گفت: میانگین عملکرد امسال تولید بهره برداران گلستان ۶.۵ کیلوگرم زعفران خشک در هکتار بوده که برآورد می شود امسال حدود سه هزار کیلوگرم سَرگُل این محصول در استان تولید شود.

راندمان اقتصادی زعفران از سال دوم کشت آغاز شده و برای پنج تا هفت سال متوالی ادامه دارد.

زعفران در صنعت غذا، شیرینی پزی، داروسازی و دیگر صنایع کاربرد دارد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا