گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

پریدن گاه و بیگاه قیمت مرغ از قفس تنظیم بازار

کمبود و تخصیص نیافتن نهاده‌ها و خودداری مرغداری‌ها از جوجه‌ریزی موجب پریدن گاه و بیگاه قیمت مرغ از قفس تنظیم بازار می‌شود اتفاقی که طی ۷۰ روز گذشته بازار کرمان را با نوسان شدید قیمت این فرآورده خام دامی مواجه کرد و برنامه ریزی جدی مسئولان در این بخش را یادآور شد.

کاهش تقاضا در بازار مرغ از زمان شیوع ویروس کرونا به دلیل تعطیلی تالارها و مراسم های مختلف و حتی معاشرت ها، موجب پایین آمدن قیمت مصرف کننده این کالای اساسی در بازار شد که به ضرر مرغدارانی تمام شد که مثل همیشه حساب برگزاری مراسم و رونق بازار مرغ را داشتند.

کاهش جوجه ریزی یکی از اقدامات مرغ داری ها برای پیشگیری از ضرر و زیان نسبی بود که صاحبان این واحدهای صنفی به آن متوسل شدند.

از سوی دیگر بازار نامتعادل توزیع نهاده های دامی و همچنین اعمال تحریم ها و ناتوانی در وارد کردن این محصول به کشور موجب ایجاد مشکلات بی حد و حصر برای مرغدارای ها شد به طوری که برخی از این واحدها در ادامه فعالیت خود دچار شک شده بودند.

هر چند انتشار کلیپ هایی با موضوع از بین بردن جوجه های یک روزه در فضای مجازی افکار عمومی را متوجه تنگناهای مرغداران در شرایط فعلی کرد اما مسئولان استان کرمان بر رخداد این مهم در این استان صحه نگذاشتند و این موضوع را رد کردند.

این روند تا آنجا ادامه پیدا کرد که مرغدارن برای جبران ضرر و زیان خود با وجود جوجه ریزی های اندک و شرایط بد توزیع نهاده های دامی قیمت مرغ را افزایش دهند و تنگنای اقتصادی را برای مردم افزایش دهند برای همین از اواسط مهرماه سال جاری قیمت مرغ از حدود ۳۴ هزار تومان به ۳۸ هزار تومان رسید.

اتفاقی که در شرایط شیوع کرونا و کسادی بسیاری از کسب و کارها به جرات می توان گفت فشار زیادی بر اقتصاد خانوارهای کم درآمد وارد کرد.

اما بعد از توزیع نهاده ها و کنترل بازار کرمان با توزیع مرغ منجمد در ادوار مختلف توسط ستاد تنظیم بازار، قیمت مرغ روند کاهش پیدا کرد و به ۲۰ هزار و ۴۰۰ رسید قیمتی که شاید برای بسیاری از افرادی که زیر خط فقر هستند زیاد باشد اما این قیمت به گفته مسئولان امر پایین ترین قیمتی است که تنظیم بازار بر آن به توافق رسیده اند.

بازار مرغ کرمان در تعادل است 

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت در استان کرمان تاثیرپذیر بودن بازار مرغ این استان را از سایر استان ها از جمله یزد دلیل نوسانات قیمت مرغ در کرمان می داند.

سینا خسروی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود ۷۰ روز قبل شاهد توقف در جوجه ریزی به دلیل عدم تخصیص نهاده ها بودیم که موجب شد مرغ افزایش قیمت افسار گسیخته ای را از ۳۴ هزار تومان به ۳۸ هزار تومان تجربه کند.

وی با بیان اینکه در همان زمان اعلام کردیم اگر مصرف مدیریت شود بحران کمبود مرغ در بازار سریع تر بر طرف می شود که در همین شرایط با تزریق مرغ منجمد به بازار بحران کمبود مرغ در کرمان کنترل شد.

وی با بیان ااینکه بعد از وارد کردن مرغ منجمد به بازار پیش بینی می شد قیمت این فراورده خام کاهش پیدا کند که این اتفاق گام به گام رخ داد و قیمت مرغ در شیبی نزولی از ۲۶، به ۲۳ و بعد از آن به ۲۴ هزار تومان و اکنون به قیمت کف ۲۰ هزار و ۴۰۰ رسید.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت در استان کرمان، وضعیت فعلی بازار مرغ این استان را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: چهار پنج روز گذشته و چند روز آینده تولید مرغ در کرمان در بالاترین حد ممکن قرار دارد و بازار در تعادل کامل است.

وی گفت: تخصیص نهاده ها نیز در حال حاضر سامان گرفته و اگر با همین روند ادامه داشته باشد بازار مرغ در استان کرمان بدون افزایش قیمت در تعادل خواهد ماند.

خسروی به مشکلات کلان کشوری در زمینه تامین نهاده ها و وجود تحریم ها اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون سامانه بازارگاه توزیع نهاده ها رویکرد جدیدی پیدا کرده و مرغداران از این روند ابراز رضایت دارند.

وی با بیان اینکه ۲ نوسان قیمتی شدید و ضعیف در بازار مرغ وجود دارد افزود: نوسانات قیمت در دامنه بیش از پنج هزار تومان شدید است که به دلیل اتفاقات خاص مانند توزیع نشدن نهاده ها و نوسانات ضعیف به دلیل شرایط موجود در هر استان رخ می دهد که استان کرمان به دلیل وارد کردن مرغ از سایر استان ها بخصوص یزد درگیر نوسانات قیمتی سایر استان ها نیز هست.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت در استان کرمان افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد نیاز مرغ کرمان در خود استان تولید و تامین می شود و حدود ۳۰ درصد از استان های دیگر بخصوص یزد وارد می شود.

وی با اشاره به تیم بازرسی قوی و پای کار در اداره کل صمت، اتاق اصناف و بسیج اصناف ادامه داد: بازرسی از اصناف به منظور پیشگیری از تخلفات و افزایش قیمت ها با حداکثر توان در حال انجام است.

خسروی بیان کرد: طبق بازرسی های به عمل آمده قیمت مرغ در بیش از ۹۹ درصد واحدهای عرضه این فراورده یکسان است و در سایر موارد توسط بازرسان تذکر داده می شود.

وی تعداد بازرسان اصناف اداره کل صمت  و اتاق اصناف را  مجموعا در شهرستان کرمان  ۶۰نفر اعلام کرد و گفت: اخیرا بیش از ۱۵۰ بازرس از طریق بسیج اصناف به این تعداد اضافه شده است.

فقدان زنجیره تولید مرغ در کرمان محسوس است 

مدیرعامل تعاونی مرغداران رفسنجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نبود زنجیره تولید و توزیع مرغ در شهرستان های استان کرمان به منظور نظارت بر بازار تولید و تا توزیع مرغ به شدت محسوس است.

محمد شهرآبادی با اشاره به نوسانات تحمیل شده به قیمت مرغ در بازار استان کرمان مانند سایر استانها افزود: ضربه وارد شده به بازار مرغ رفسنجان به دلیل داشتن زنجیره تولید و تعاونی مرغداران بسیار کم تر از سایر مناطق بود.

وی اظهار داشت: شهرستان رفسنجان بعد از آزاد کردن ذخیره مرغ در بازار برای مدتی دچار مشکل شد اما وجود تعاونی های تولید به دلیل حذف واسطه ها می تواند در تنظیم بازار و پیگیری از نوسانات قیمتی موثر باشد.

مدیرعامل تعاونی مرغداران رفسنجان با اشاره به تامین نشدن نهاده ها برای مرغداری ها طی ماه های اخیر تصریح کرد: تامین نهادهای طیور توسط دولت طی ماه های گذشته از ۳۰ درصد آغاز شد و اکنون به ۷۰ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت مرغ طی ماه های گذشته علاوه بر تامین نشدن نهاده ها، بی کیفیت بودن آنها بود که منجر به تلفات در مرغداری ها و همچنین در برخی موارد وزن نگرفتن مرغ ها و در نتیجه متضرر شدن مرغداران شد.

شهرآبادی تاکید کرد: برخی از نهاده ها مانند ذرت و سویا تامین شده که در اختیار مرغداری ها قرار می گرفت کیفیت لازم را نداشتند که این امر موجب کمبود مرغ و افزایش قیمت مرغ در بازار شد.

وی گفت: اکنون حدود ۲۰ روز است که کیفیت نهاده های طیور افزایش یافته اما به طور ۱۰۰ درصد تامین نمی شود.

مدیرعامل تعاونی مرغداران رفسنجان افزود: در این شهرستان زنجیره تولید مرغ در دست تعاونی است و این امر موجب می شود کمتر با مشکل روبرو شویم اما در استان کرمان نظیر این زنجیره تولید و تعاونی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: با وجود نظارت دقیق توسط تعادنی، جوجه ریزی و کشتار در رفسنجان طبق روال انجام می شود و کسی نمی تواند از این روند تخطی کند.

بازار مرغ کرمان گرفتار واسطه ها است 

شهرآبادی گفت: بازار مرغ در استان کرمان بیشتر گرفتار واسطه ها و دلالان است و رفسنجان تنها شهرستان در این استان است که به دلیل حضور زنجیره تولید و تعاونی ها جایی برای ابراز وجود واسطه ها ندارد.

وی قیمت مرغ را در رفسنجان ۲۰ هزار و ۴۰۰ هزار تومان اعلام و تاکید کرد: اخیرا قیمت مرغ از تهران و به صورت دستوری اعلام می شود که بر این اساس هر کیلو مرغ زنده ۱۴ و ۴۰۰ هزار تومان است که قیمت بعد از کشتار به ۲۰ هزار و ۴۰۰ می رسد.

مدیرعامل تعاونی مرغداران رفسنجان ادامه داد: تعیین قیمت دستوری از تهران به دلیل نادیده گرفتن هزینه های کشتار تا بازار مصرف از نظر ما غیرکارشناسی است اما در این راستا کسی پاسخگو نیست.

وی تاکید کرد: از زمانی مرغ زنده خریداری می شود تا زمانی به دست مصرف کننده می رسد هزینه دارد اما این موارد و هزینه ها دیده نشده است و در هر کیلو مرغ ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان به ضرر کشتار گاه است.

شهرآبادی گفت: بی برنامه بودن توزیع و بی کیفیت بودن نهاده ها دلیل عمده نوسان قیمت مرغ است.

وی تاکید کرد: زنجیر تولید در رفسنجان از خرید لوازم مرغداری ها، تحویل جوجه یک روزه و توزیع نهاده ها به مرغدار تا توزیع در سطح شهر و نظارت بر فروشگاه های عرضه را بر عهده دارد.

مدیرعامل تعاونی مرغداران رفسنجان تصریح کرد: این تعاونی پنج خودرو توزیع مرغ دارد و از افرادی که توزیع را بر عهده دارند به عنوان ناظر نیز استفاده می شود.

قیمت دستوری مرغ کارشناسی شده نیست 

مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران شهرستان زرند گفت: زنجیره تولید مرغ در این شهرستان کامل نیست اما شرکت تعاونی در راستای ارائه مجوز جوجه ریزی، توزیع نهاده ها و تامین برخی تجهیزات مرغداران را یاری می کند.

محمدجواد متصدی زاده، کمبود نهاده ها و نداشتن کیفیت لازم را یکی از مشکلات مرغداران عنوان کرد و افزود: این مشکل در کشور عمومی است.

وی با اشاره به تعیین قیمت دستوری مرغ از تهران بدون در نظر گرفتن هزینه های جاری تصریح کرد: قیمت دستوری هر کیلو مرغ زنده ۱۴ و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده در حالی که زمانی این قیمت مصوب شده، ذرت با قیمت هزار و ۵۰۰ تومان در بازار عرضه می شد در حالی که اکنون هر کیلو ذرت هزار و ۷۰۰ تومان در بازار عرضه می شود.

متصدی زاده با اشاره افزایش قیمت سویا و همچنین کرایه های حمل بار طی ۲ ماه اخیر گفت: کرایه حمل بار طی ماه های اخیر افزایش حدود ۳۰ درصدی داشته، قیمت دارو نیز طی این مدت سه برابر شده و قیمت جوجه یک روزه نیز از ۲ هزار تومان به چهار هزار تا چهار هزار و ۵۰۰ تومان رسدیه است.

وی افزود: افرادی که قیمت دستوری را اعلام کرده اند به هزینه های آب، برق و سوخت نیز با توجه به سردی هوا و افزایش هزینه مرغداری ها توجه نکرده اند.

او با اشاره به تامین حدود ۷۰ درصد از نهاده های مورد نیاز مرغداری ها توسط دولت گفت: اگر مقدار باقی مانده نهاده های مورد نیاز مرغداران نیز تامین و قیمت دستوری نیز بر اساس هزینه ها مصوب شود مشکلات مرغداران بر طرف می شود.

مرغداران کرمان دغدغه تولید ندارند 

وی با بیان اینکه مرغداران کرمان دغدغه تولید را ندارند بلکه دغدغه تهیه واکسن، نهاده ها و سایر موارد مورد نیاز آزارشان می دهد گفت: مشکلات اینچنینی موجب خارج شدن برخی از مرغداران از چرخه تولید یا متضرر شدن آنها می شود.

متصدی زاده  افزود: یکی دیگر از مشکلات مرغداران تحویل ندادن نهاده ها در زمان مورد نیاز است.

وی با بیان اینکه مرغداران با موجود زنده سر و کار دارند و باید نیاز مرغداری ها در همان زمان درخواست تامین شود در حالی که درخواست نهاده ها در مدت زمان به نسبت طولانی انجام می شود.

او با بیان اینکه حدود ۴۵ دروز قبل با توجه به جوجه ریزی از طریق بازرگاه سویا خریداری کردم اما این نهاده به موقع به دست ما نرسید و مرغداران در این مواقع مجبور به تهیه نهاده از بازار آزاد با سه برابر قیمت می شوند در حالی که مرغ را با قیمت مصوب می فروشند که موجب متضرر شدن مرغداران می شود.

متصدی زاده  مشکل تامین نشدن نهاده ها را سراسری دانست و گفت: مسئولان جهاد کشاورزی کرمان کمک های زیادی برای سرپا نگه داشتن مرغداری ها انجام داده اند.

وی همچنین کرایه بار در مناطق مختلف را با توجه به مسافت متغییر عنوان کرد و گفت: این در حالی است که قیمت مصوب برای همه استان ها و شهرستان ها یکی است.

متصدی زاده گفت: وظیفه ما تولید است و نباید دغدغه تولید واکسن و تامین نهاده ها را داشته باشیم لذا اگر نهاده به موقع به دست مرغداران برسد افراد برای جوجه ریزی تشویق می شوند.

وی ادامه داد: در برخی موارد در سفارش نهاده ها کسر بار وجود دارد و مقدار نهاده درخواست شده به دست مرغدار نمی رسد و هزینه ان را پس می دهند.

متصدی زاده با تاکید براین مساله که اگر نهاده مورد نیاز مرغداری ها تامین شود نیاز به تهیه نهاده از بازار آزاد وجود ندارد و مرغدار ضرر نمی کند اظهار داشت : از مسئولان توقع داریم نهاده را با قیمت مصوب و به طور کامل برای مرغداری ها تامین کنند.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایرنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا