گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

صادرات ۴۰ میلیون دلاری گل و گیاهان زینتی ایران

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی، گفت: بر اساس برآورد انجام‌شده، میزان صادرات گل و گیاه در سال گذشته حدود 40 میلیون دلار بوده است.

غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی در گفتگو با خبرنگار ایانا با تبریک ۲۵ خرداد روز ملی گل و گیاه، گفت: تراز تجاری گل و گیاه کشور مثبت است و بر اساس برآورد انجام‌شده، میزان صادرات گل و گیاه در سال گذشته حدود ۴۰ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: میزان واردات گل و گیاهان زینتی در سال گذشته حدود ۱۵ میلیون دلار بوده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تأمین امنیت غذایی کشور را عهده‌دار است، تصریح کرد: صادرات گل و گیاهان زینتی می‌تواند به تأمین ارز برای بخشی از کالاهای اساسی که با کمبود تولید در کشور مواجه است، کمک کند.

تقوی با اشاره به اینکه بیش از ۷ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ایران اعم از گلخانه‌ای و فضای باز زیر کشت گل و گیاهان زینتی است، گفت: حدود ۴ میلیارد گل شاخه بریده، گلدانی، درخچه ‌ای و درختان زینتی در کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس برآورد انجام‌شده در سال گذشته تولید این محصولات حدود ۲۲ تا ۲۵ درصد رشد داشته است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی  یادآور شد: بیش از ۱۵۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه مشغول به کار هستند و سرمایه زیادی به این بخش اختصاص داده‌شده است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشورمان و جهان گفت: وضعیت تولید، صادرات و تبادلات با مشکل روبرو شده است و این موضوع به وضعیت جهانی بستگی دارد؛ در حال حاضر تقاضا برای گل و گیاهان زینتی کشورمان وجود دارد اما مشکل ما محدودیت و تبادل محصولات است.

تقوی بابیان اینکه در سال جهش تولید و ایجاد زیرساخت‌های صادرات با رفع شیوع کرونا می‌توانیم صادرات خوبی داشته باشیم، یادآور شد: مقاصد صادراتی سال گذشته این محصول همسایگان جنوبی و شمالی کشورمان ازجمله کشورهای عراق، روسیه، ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان بوده است.

وی در پایان گفت: تولید بیشتر و توسعه گل و گیاه سبب ارتقاء روح روان و همچنین ارزآوری برای کشورمان خواهد شد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
ایانا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا