گروه مشاوران برندینگ فراسو
اخبار و رویدادها

احتمال درگیری ۲ استان دیگر با آفت ملخ صحرایی

سخنگوی سازمان حفظ نباتات با اشاره به درگیری استان خراسان رضوی با آفت ملخ صحرایی و احتمال درگیری دو استان دیگر، از آمادگی کامل برای مقابله با این آفت خبر داد.

محمدرضا میر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی گفت: درحال حاضر هشت استان کشور درگیر آفت ملخ صحرایی هستند که استان‌های سیستان و بلوچستان با سطح ۱۶۷ هزار و ۵۶ هکتار، هرمزگان با بیش از ۶۸ هزار هکتار و بوشهر با سطحی بیش از ۴۲ هزار هکتار بیشترین میزان آلودگی را دارند ضمن اینکه استان‌های کرمان، جنوب کرمان، فارس، خراسان جنوبی، خوزستان و خراسان رضوی نیز با این آفت درگیر هستند.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی اخیراً با این آفت درگیر شده و حدود ۵ هزار هکتار نیز در این استان مبارزه انجام شده است، افزود: مجموع کل مبارزه با این آفت، ۳۷۱ هزار و ۸۵۵ هکتار است.

میر درباره اینکه آیا احتمال گسترش سطح آلودگی در استان خراسان رضوی وجود دارد؟، گفت: ما هم اکنون در اوج زمان مبارزه با آفت ملخ هستیم و تا پایان خردادماه و اوایل تیر در دوران پیک مبارزه با این آفت خواهیم بود بنابراین نمی‌توان پیش بینی کرد که دقیقاً چه اتفاقی خواهد افتاد و این امر بستگی به مسائل مختلف از جمله جهت وزش باد دارد اما احتمال گسترش سطح آلودگی وجود دارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر هشت استان ذکر شده، امکان درگیری در دو استان ایلام و کهگیلویه و بویر احمد نیز وجود دارد بنابراین ما در این استان‌ها نیز سموم و تجهیزات مورد نیاز را تدارک دیده ایم و آمادگی کامل را برای مقابله با این آفت داریم.

ملخ‌های مشاهده شده در قم و تهران، ملخ‌های بومی هستند

میر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر رؤیت ملخ در استان‌هایی مانند تهران و قم، گفت: جز هشت استان ذکر شده و دو استانی که عنوان شد احتمال آلودگی وجود دارد در سایر مناطق کشور شاهد حضور ملخ‌های صحرایی نیستیم و ملخ‌هایی که در این مناطق مشاهده می‌شود از انواع ملخ‌های بومی است.

وی با بیان اینکه ملخ‌های بومی شامل ملخ مراکشی، ایتالیایی، ملخ اسفگنتوس، ملخ شکم بادمجانی و ملخ شاخک بلند است و ملخی که در تهران و قم دیده شده نیز ملخ‌های مراکشی و اسفگنتوس هستند که جزو گروه ملخ‌های مهاجم به شمار نمی آیند.

میر تصریح کرد: اگر جمعیت این ملخ‌ها نیز انبوه شود و در فاز تهاجمی قرار بگیرند می‌توانند خسارت زا باشند وحتما با آنها مبارزه خواهد شد اما در حال حاضر جمعیت آنها به اندازه‌ای نیست که نیازمند مبارزه جدی باشد و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

۰%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
منبع
خبرگزاری مهر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا